2014-12-01. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Sławne Bliźnięta z różnych miejsc tego... SPIS ↓ Węzły Księżyca i baśń o Kopciuszku »

Czytaj w Czytelni

Podobieństwa ćwiartek cyklu Saturna do faz Grofa ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Ćwiartki cyklu Saturna

Saturn okrąża Słońce, a pośrednio Ziemię i ziemskie niebo (ekliptykę, zodiak), czyli także całe koło każdego urodzeniowego horoskopu – w ciągu 29,46 lat. W przybliżeniu 29 i pół roku. W tym czasie przebywa kolejno w 4 ćwiartkach urodzeniowego horoskopu, czyli mija (tranzytuje) kolejno: ascendent, imum coeli, descendent, medium coeli i wraca do ascendentu. Ćwiartki cyklu trwają średnio po 7,4 roku, co można w przybliżeniu uważać za siedmiolecia: „siedem lat tłustych, siedem chudych”.

Kiedy Saturn jest w kolejnych ćwiartkach, to co typowo dzieje się z osobą?:

I ćwiartka, od ascendentu w dół, w kierunku imum coeli: osoba skupia się na sprawach przyziemnych i materialnych, traci życiowy impet, jaki miała wcześniej, ogranicza zakres swoich działań; zajmuje się domem, rodziną, wychowaniem dzieci, urządzaniem domu; często wyprowadza się z miasta na wieś, zamyka się. Swoje ambicje realizuje w jakimś ciasnym (ograniczonym) kręgu społecznym. Hasło: OGRANICZENIE.

II ćwiartka, od imum coeli w kierunku descendentu: osoba skupia się na otaczających ją ludziach, na towarzystwie lub społeczeństwie; nastawia się na współpracę z innymi i na upodobnienie się do innych członków swojej wspólnoty, na współgranie z innymi. W tym czasie łatwo zyskuje się współpracowników, rozgłos, popularność; świat podsuwa okazje, żeby wyjść w szerszą przestrzeń. Wiele w tym jest nastrojów zabawy, igrania. Hasło: WSPÓŁDZIAŁANIE.

III ćwiartka, od descendentu w górę w kierunku medium coeli: osoba wchodzi w obszar poszukiwań, prób, nauki i testów. Wystawia się na trudny i zmieniający ją wpływ świata i jego przypadków. Podejmuje ryzyko i często nie wie, dokąd ją zaprowadzą jej decyzje i zamiary. Hasło: ĆWICZENIE.

IV ćwiartka, od medium coeli w kierunku ascendentu: osoba dostaje wzmocnienie od świata, które często polega na uzyskaniu dostępu do zasobów i możliwości instytucji, stowarzyszeń, możnych protektorów itd. odbywa się to przez awans, bycie wybranym, uzyskanie uprawnień, zmianę pracy na lepszą, przeprowadzkę bliżej centrum, np. do regionalnej metropolii. Zwiększa rozmach swoich działań; często jest tak, że odważa się na działania, które wcześniej wydawały się zbyt trudne, „nie dla mnie” itp. Realizuje swój indywidualny rozwój. Przy okazji zdarza się, że popełnia błędy i zużywa swój kredyt powodzenia. Hasło: AWANS.

Fazy Grofa

„Fazy Grofa” to jest termin, który wprowadziłem dla skrótu, sam Stanislav Grof i jego polscy tłumacze używają określeń „matryce perinatalne” lub „matryce okołoporodowe”. Model Grofa polega na tym, że dziecko rodząc się przechodzi przez cztery fazy, a bodźce, którym wtedy podlega, aktywują w jego psyche kolejne archetypowe zespoły wyobrażeń i skojarzeń, czyli właśnie te matryce okołoporodowe. Matryce te przejawiają się następnie w życiu „po-urodzeniowym”, a także w sztuce, w mitologiach, literaturze i w polityce, np. gdy przywódca państwa skarży się w przemówieniach, że jego kraj lub naród jest „duszony” przez sąsiadów i że „brakuje mu przestrzeni”. Ta frazeologia pochodzi z II matrycy okołoporodowej (zgniatania płodu w macicy) i zapowiada matrycę III: heroiczny bój o wydostanie się przez kanał porodowy, a w realiach polityki: agresję na sąsiadów i wojnę. (Przykład samego Grofa.)

Fazy Grofa są cztery, kolejno w czasie porodu:

Faza I: poprzedzająca poród – unoszenie się w wodach płodowych, symbiotyczne zespolenie z całym światem, którym jest łono matki, brak oddzielenia „ja” od całości świata, brak przeszkód takich, jak kontakt z czymś twardym lub grawitacja. Odpowiadająca planeta wg Grofa: Neptun. Odpowiadający żywioł: woda. Odpowiedniki w życiu poporodowym: wizje raju, wysp szczęśliwych, wakacje, zabawa, satysfakcja seksualna. Negatywny odpowiednik: nieuchwytne złe wpływy, teoria spiskowa, postępujące zatrucie świata.

Faza II, kiedy zaczyna się poród, odchodzą wody płodowe, macica zaczyna się kurczyć – poczucie ciasnoty, duszenia się, bycia ograniczanym, więzionym i zgniatanym, podleganie mechanicznym wymuszonym ruchom. Towarzyszące poczucie utraty, beznadziei – „wszystko przepadło”, depresja. Odpowiadająca planeta: Saturn. Żywioł: ziemia. W życiu poporodowym: dyscyplina, rygor, reżim, podległość silniejszym, mechanizacja, ślepa przemożna konieczność (Ananke), uwaga skupiona na ograniczeniach i na tym, co twarde, solidne, ciężkie i przeliczalne. Rygory umysłu: „rachunki muszą się zgadzać”.

Faza III: przejście przez kanał porodowy, co noworodek czyni na głodzie tlenowym i „nie wie”, czy nie jest to skok w śmierć; poczucie tarcia i parzenia, co w późniejszym życiu kojarzy się z ogniem; skrajny wysiłek, nienaturalnie wykręcający ciało, który następnie skojarzy się z walką na śmierć i życie. Faza heroicznego boju. Odpowiadająca planeta: Pluton. Żywioł: ogień. Skojarzenia: walka i wojna, wybuchy wulkaniczne, przejście przez ogień, walka ze smokami, apokalipsa, zagłada, heros idący po trupach do przodu. W życiu poporodowym: walka, zmaganie, agresja, konkurencja, zawody sportowe, „górą nasi”, wygrywanie i przegrywanie, rites de passage, sprężenie się, mobilizacja do działania.

Faza IV: finał porodu, czyli wydostanie się (bycie wydobytym) z łona matki, pierwszy gwałtowny kontakt z powietrzem, zimnem, hałasem i własnym ciężarem. Kompletna zmiana środowiska (świata) w porównaniu z życiem płodowym. Korelaty psychiczne: poczucie zwycięstwa, triumfu, zaczynania nowego życia. Planeta wg Grofa: Uran. Żywioł: powietrze. W życiu poporodowym: wyzwolenie, uwolnienie, uwolnienie sił, ruszanie z miejsca, początek nowego, odnowa, nowe życie.


Dostrzegamy podobieństwa między fazami Grofa a ćwiartkami (fazami) cyklu Saturna:

Faza Grofa Ćwiartka cyklu Saturna podobieństwo
Pierwsza, oceaniczna II, od IC do descendentu, współdziałanie zharmonizowanie ja ze światem, z otoczeniem
Druga, gniotąca I, od ascendentu do IC, ograniczenie ograniczenia, skupienie, materialność
Trzecia, heroiczna III, od descendentu do MC, ćwiczenie rzucenie się w nieznane, sprawdzian, próba sił
Czwarta, wyzwoleńcza IV, od MC do ascendentu, awans uwolnienie sił, początek nowego, wyruszenie ku nowemu

Ale widzimy też niepodobieństwa:

Fazy Grofa nie tworzą cyklu, tylko jednorazowy ciąg.

Ich kolejność jest inna w obu przypadkach: dwie pierwsze fazy są przestawione. I raczej tak musi być!

Oczywiście podobieństwa w obu ciągach i zjawiskach są dość cienkie lub mgliste i na pewno nie można ich zrównywać. Ale istnieją i warte są dalszego badania.


2014-12-01. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Sławne Bliźnięta z różnych miejsc tego... SPIS ↓ Węzły Księżyca i baśń o Kopciuszku »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.