2017-08-29. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Ósemką? SPIS ↓ Enneagram. Dziewięć typów osobowości »

Czytaj w Czytelni

Czy jesteś enneagramową Dziewiątką? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Główną przeszkodą, na jaką natrafiły w dzieciństwie Dziewiątki (lub raczej przyszłe Dziewiątki), było to, że ich nie zauważano, ich potrzeby były lekceważone, a one same pomijane. Nauczyły się nie przeszkadzać dorosłym, nie robić szumu własną osobą. Nabrały przekonania, że ich potrzeby nie są najważniejsze, a one same jako indywidualności raczej nie dostaną tego, czego chcą. Sukces oczywiście mogą osiągnąć – ale wtedy, gdy będą zabiegać o jakieś cele ogólne, powszechnie przyjęte. Bo ich własne cele i dążenia i tak są mało ważne: ot, jakieś „fiu bździu”, marzenia ściętej głowy.

Dziewiątki starają się nie wyróżniać. Wolą być jednym z wielu, kimś typowym, takim jak każdy. Dziewczyną lub chłopcem z naprzeciwka. Utożsamiają się ze swoją społeczną rolą: rolą matki, ojca, pilnego pracownika, przedstawiciela swojego zawodu. Odwracają uwagę od samych siebie i skupiają się na tym, co mówią, myślą i robią inni. Umieją wyrazić potrzeby innych. Będąc „średnimi”, jednocześnie są tymi, którzy wyrażają ducha grupy. Umieją wychwytywać i wypowiadać pewne ogólne tendencje, czyli „do czego to wszystko zmierza”. I właśnie to wyczucie tego, co ogólne, jest największą siłą i talentem Dziewiątek.

Dziewiątka, jak inne typy enneagramu, ma swoją specjalną nazwę: „Mediator”. Ale w jej przypadku to słowo to nie oznacza kogoś, kto aktywnie doprowadza do zgody, tylko kogoś, kto po prostu stoi w środku – „in medio” po łacinie. Przysłowia w rodzaju: „prawda leży pośrodku”, „każdy ma rację, taką lub inną”, a także „pokorne cielę dwie matki ssie” – trafnie wyrażają ducha Dziewiątki.

To niezdecydowane „stanie na rozdrożu” bierze się też stąd, że dziewiątkom z największym trudem przychodzi podejmowanie decyzji. A to dlatego, że lepiej wiedzą, czego chcą inni – niż czego chcą one same. A skoro tego nie wiedzą i nie czują, to wolą odwlekać decyzje i czekać, aż zdecyduje ktoś inny, albo gdy problem sam się rozwiąże. Dziewiątkom często zdarza się, że tak długo pozostawiają nierozwiązane problemy, aż sytuacja staje się nieznośna: przychodzą ponaglenia z urzędów, komornik dzwoni do drzwi, albo egzamin jest już jutro! Dopiero w takiej podbramkowej sytuacji, w obliczu „siły wyższej”, kiedy nie można dłużej zwlekać, Dziewiątki sprężają się, mobilizują i zaczynają energicznie działać.

A jeśli sytuacja nie jest aż tak ostateczna? – Wtedy ten typ enneagramu woli zajmować się jakąś zdawkową codzienną działalnością. Albo jakimś „nieszkodliwym hobby”, którym spokojnie może zabić czas. Do tego zapełniania czasu służy oglądanie telewizji z wygodnej kanapy, przewijanie wpisów od znajomych na Facebooku, popijanie piwa lub niekończące się pogaduszki ze znajomymi.

Wielką wartością Dziewiątek jest spokój, czyli „święty spokój”. Ponieważ swoimi osobami nie wywołują napięć, są cenione jako kompani, jako koledzy/koleżanki do towarzystwa. Tym bardziej, że same nie lubią samotności, mając poczucie, że gdy są same, to jakoś „znikają”. Jednak ta ich „siła spokoju” ma pewien minus: uporczywie nie zauważają problemów, kłopotów, napięć i spraw domagających się rozwiązania. Wolą przymykać oczy na to, co im jakoś nie pasuje. Maskują to swoim optymizmem i ogłaszają, że „jakoś tam będzie”, „wszystko się ułoży”, „czas leczy rany” lub podobnie.

Dzięki temu, że umieją godzić sprzeczne postawy i wyrażać powszechne nastroje, w obecnych czasach właśnie Dziewiątki zostają przywódcami państw (jak Barak Obama czy Andrzej Duda) lub międzynarodowych organizacji (jak Donald Tusk).

2017-08-29. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Ósemką? SPIS ↓ Enneagram. Dziewięć typów osobowości »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.