2017-08-21. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Siódemką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Dziewiątką? »

Czytaj w Czytelni

Czy jesteś enneagramową Ósemką? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Jak pisałem wcześniej, typów enneagramu jest dziewięć i każdy z nas staje się swoim typem już w dzieciństwie. Dziecko wybiera swoją „strategię przetrwania”, a tych strategii jest dziewięć – każda dla innego typu. Strategią Ósemek jest: walczyć i zwyciężyć. Ćwiczą się w tej sztuce od małego, staczając kolejne wygrane bitwy z rodzicami, przedszkolankami i rówieśnikami na podwórku. Mają wdrukowane, że trzeba być silnym, bo silnemu więcej wolno, silnemu inni ustępują. Ta prosta zasada jest fundamentem całej osobowości Ósemki.

Ósemki są ludźmi walki i to wiele wyjaśnia, co się dzieje w ich głowach. Lubią konflikt, starcie, konfrontację. I to niekoniecznie z kimś, kogo uważają za wroga – bo równie chętnie „idą na zderzenie” z przyjaciółmi, a to tylko po to, żeby ich „rozruszać” lub sprawdzić, co naprawdę myślą. Są święcie przekonane, że właśnie w starciu i „skrzyżowaniu szabel” wychodzi na jaw prawda o człowieku: czy jest odważny, czy tchórz, i czy powie jasno „tak albo nie” – czy przeciwnie, będzie kręcić. Ósemki u innych bardzo cenią szczerość, prostolinijność, jasność poglądów, odwagę, honor. I przeciwnie, odruchowo gardzą tchórzostwem, krętactwem, intrygami. Z drugiej strony, same nie chcą do końca się ujawniać i nie lubią, by je ktoś rozpracowywał. Swoich rozmówców starają się dociskać tak, żeby w nich puściły emocje – bo stanowczo wolą mieć do czynienia z przeciwnikiem, który jest wzburzony i rozemocjonowany, niż gdy „chytrze kalkuluje”.

Wchodząc do pewnej społeczności, Ósemki starają się jak szybko dowiedzieć, „kto tu rządzi”. Są wyczulone na wszelkie stosunki władzy, kto komu podlega, kto wydaje rozkazy, kto jest najważniejszy. W ich poglądzie ludzie są ustawieni w hierarchie i podległości (jak w wojsku!), a one same starają się ustawić na możliwie najwyższej pozycji – a jeśli to niemożliwe, to staną dumnie gdzieś z boku.

Ósemki to twardziele! Nie dają po sobie poznać, że jest im ciężko, że jakieś zadanie jest dla nich za trudne, albo że coś je boli. Czasem czynią wrażenie, że wręcz lubią ból! Tak jak wojownicy lubią swoje rany. Wyjście z kolejnej opresji dodaje im sił i sprawia, że „rosną”. Dlatego wciąż szukają przygód i doświadczeń, w których mogą się sprawdzić. To właśnie Ósemki wynalazły sporty walki, jak boks lub karate, i chyba tylko one walczą w nich i trenują następnych.

Ósemka zwana jest też Szefem, ponieważ w grupie chętnie i z powodzeniem wchodzi w rolę przywódcy. Szef to ktoś, kto wydaje polecenia i ustanawia prawa: i faktycznie, Ósemki chętnie to robią, ale – uwaga! – same nie przestrzegają własnych zasad. Np. szef-Ósemka zarządzi, że na obozie nie jemy mięsa, po czym sam pójdzie do restauracji na schabowego. Bowiem ten typ nie czuje się jednym z wielu – siebie uważa za wyjątek, za kogoś, kto stoi „ponad tym wszystkim”.

Ósemki słyną z braku umiaru. Uwielbiają obfite jedzenie, ucztowanie i libacje, imprezy do rana, mocne wrażenia, „dawanie sobie w kość”, jazdę 200 km/godz; także nieumiarkowany seks. Takie i inne wyczyny im wcale nie szkodzą, spływają po nich bez śladu, a nawet dostarczają im zapału do następnych.

Swój typ Ósemki mają „wypisany w ciele”: są przeważnie grubokościste, tęgie, muskularne. Łatwo tyją. Chodzą na siłownię. Mówią głośniej niż inni; głos mają tubalny. Chodząc tupią. Nawet jeśli Ósemka jest niskiego wzrostu, to na innych patrzy z góry i czyni wrażenie wyższej i obszerniejszej niż naprawdę jest.

2017-08-21. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Siódemką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Dziewiątką? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.