2017-08-07. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Piątką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Siódemką? »

Czytaj w Czytelni

Czy jesteś enneagramową Szóstką? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Typów enneagramu jest dziewięć i prócz numerów mają swoje nazwy lub przydomki. I tak surowa i zasadnicza Jedynka zwana jest Perfekcjonistą, przymilna Dwójka to Dawca, a lubiąca być w środku zainteresowania Trójka ma przydomek Gwiazdora lub Performera. Czwórka to Ekscentryk lub Tragiczny Romantyk, a Piątka, enneagramowy mózgowiec, to Obserwator.

Z Szóstką jest problem, bo nazywana jest Czarnowidzem (gdyż dostrzega złe strony różnych rzeczy), albo Adwokatem Diabła – ponieważ potrafi postawić się w sytuacji swojego przeciwnika i myśleć tak jak on. Nazywana jest Lojalistą, bo umie wiernie służyć pewnej sprawie, ale też Rebeliantem, bo zdarza się jej buntować i stawać okoniem wobec zwierzchników i autorytetów. Żadna z tych nazw nie oddaje ich charakteru... Przy okazji widzimy, że Szóstki są istotami skomplikowanymi psychicznie.

Szóstki jako dzieci, u progu życia, spotykają się z niejednoznacznymi sytuacjami w rodzinie. Rodzice je niby kochają, ale jednocześnie bez przyczyny karcą. Raz mają dobry stosunek do dziecka, innym razem pokazują swoją stronę gniewną i wrogą. Groźny rodzic potrafi wybuchnąć i mała Szóstka musi umieć czytać z oczu i głosu jego nastroje. Uczy się żyć w bliskim kontakcie z przeważającą i niebezpieczną siłą dorosłego. Inny przypadek jest taki, że rodzice wciągają dziecko, nawet nieświadomie, w swoje emocjonalne gierki jedno przeciw drugiemu – nie tak rzadki przypadek w niedobranych parach. I znów dziecko-Szóstka musi nauczyć błyskawicznie rozpoznawać czyjeś nastroje i wynikające z nich zagrożenia.

W każdym z tych przypadków traci wrodzone, „niewinne” zaufanie, jakie dziecko ma do swych najbliższych. Uczy się, że ludziom nie można ufać – trzeba ich testować i sprawdzać. Szóstka też uczy się myśleć tak, jak jej rozmówca lub przeciwnik – jak ta druga strona. Dzięki temu umie wczuwać się w obcą psychikę i zawczasu przewidywać ruchy przeciwnika. Wspominam tu o przeciwnikach, ponieważ Szóstki ogólnie postrzegają świat i ludzi jako nieprzyjaznych. Dobrze jest – myśli Szóstka – jeśli ktoś mnie nie widzi... Bo kiedy zauważy i do mnie się z czymś zwróci, to na pewno coś knuje, co dla mnie wcale nie będzie dobre. Szóstki są więc z góry, „od progu”, ostrożne, nieufne i podejrzliwe. Ktoś, kto powiedział: „jest interes – a ile mogę na nim stracić?” – z pewnością był Szóstką!

Jednak Szóstka, chociaż wcześnie utraciła dziecięce zaufanie do autorytetów – bo np. mama jej się skarżyła, jaka jest słaba i biedna, pani nauczycielka fałszywie oceniła jej pracę, a ksiądz nie dotrzymał słowa – to jednak tych autorytetów potrzebuje, za nim tęskni i ich szuka. Potrzebuje w życiu przewodników, znawców, guru, i w ogóle silnych osobowości, za którymi mogłaby „pójść jak w dym”. Jeśli kogoś obdarzy zaufaniem, staje się właśnie „Lojalistą”, czyli kimś wiernym na dobre i na złe. Np. wiernym nie tylko pracownikiem, ale wręcz fanem firmy, w której i dla której pracuje; lub oddanym członkiem organizacji, z którą się utożsamia.

Szóstki mają wielką zaletę: znają się na ludziach. Potrafią ich wyczuwać. W ogóle ich świat składa się z konkretnych ludzi (a nie jakichś idei), których znają i którymi się przejmują, i których emocje odbierają trafnie i silnie.

Ich wadą jest czarnowidztwo, czyli widzenie najpierw tego co złe, a dobrego potem. Oraz skłonność do popadania w teorie spiskowe: że oto ktoś knuje intrygi – podczas gdy naprawdę panuje tylko zwykły bałagan.

Zaletą też jest ich realizm: nie dają się omamić jakimś bajdurzeniem, gdyż jak te stare wróble odróżniają ziarno od plew. I z daleka wyczuwają, ile ktoś jest wart.

2017-08-07. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Piątką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Siódemką? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.