2011-07-31. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Z dziejów astrologii

« Moi astrologiczni przewodnicy SPIS ↓ Moi astrologiczni przewodnicy »

Czytaj w Czytelni

Zodiak alchemików ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Los obszedł się z alchemią jeszcze gorzej niż z astrologią. Dawniej szanowana, stała się symbolem błędu, przesądu i oszołomstwa. Z pohańbienia usiłował ją wydobyć Carl Gustav Jung, twierdząc, że alchemicy naprawdę robili co innego niż mówili: mówili, że produkują złoto, a naprawdę to nie metale przemieniali, lecz swój własny umysł, aby osiągnąć oświecenie. Tłumaczenie, przyznajmy, przewrotne i chyba mało kto Jungowi uwierzył.

Jednak mimo całej wzgardy, jaka otacza alchemię, podobno alchemiczne złoto istnieje! Na podstawie chemicznej mikroanalizy można stwierdzić, z których kopalń pochodzi dana próbka złota. Otóż niektóre kawałki złota pochodzące z pracowni alchemików nie pasują do żadnych kopalń. Czyli: pochodzą z jakichś innych źródeł. Więc może jednak zostały cudownie wyprodukowane, mocą kamienia filozoficznego?

Na razie zajmiemy się inną ciekawostką. Otóż alchemicy bogato ilustrowali swoje nauki pięknymi rycinami. Prócz symboli znanych z astrologii pojawiają się w nich także inne i dziwne znaki, a wśród nich są symbole substancji chemicznych. Niektóre z nich wiążą się ze znakami zodiaku tworząc pomost między alchemią a astrologią. Ten fragment dawnej wiedzy tajemnej popadł w zapomnienie - warto go odkurzyć.

astroczyt4_historia_01.jpg

Spróbujmy je po kolei rozszyfrować zodiakalne substancje.

Baran (Aries) - siarka (Sulphur). Substancja w alchemii uważana za ucieleśniony ogień. Z żywiołem ognia wiązana także za sprawą swojego jadowicie żółtego koloru. Również zapach siarki pojawia się przy paleniu wielu innych substancji. Ciekawe, że siarka była przez dawnych alchemików uważana za substancję pierwiastkową - i także przez nowoczesną chemię została rozpoznana jako pierwiastek.

Byk (Taurus) - rtęć (Mercury). Alchemicy sądzili, że właśnie z rtęci, siarki i soli możliwe jest sporządzenie każdej innej substancji, więc i upragnionego złota.

Substancją Bliźniąt (Gemini) jest cynober (Cinnabar). Jest to minerał o czerwonej barwie; dziś wiemy, że jest to siarczek rtęci, HgS. Alchemicy znali go jako naturalne źródło-rudę rtęci, był też poszukiwany jako czerwony barwnik. Słowem cynober określa się odcień marchewkowej czerwieni.

Znakowi Raka przypisano aurypigment - jest to siarczek arsenu, As2S3, i jako związek arsenu jest silnie toksyczny. Jednak jego kryształy barwą przypominają złoto - i dlatego alchemicy pożądali tej substancji jako surowca do produkcji złota. Był też używany jako złota farba.

Lew (Leo) - tajemnicza substancja zwana po łacinie Crocus Mars- zapewne chodzi o tlenek żelaza krystalizujący w formie kwiatów. Na razie szukam coś na jej temat...

Panna (Virgo) - to salmiak (Sal Ammoniac), NH4Cl czyli chlorek amonu. Sól kwasu solnego i amoniaku, kiedyś używana do czyszczenia metali ze śniedzi, a później zastosowana w bateriach elektrycznych. Legenda głosi, że salmiak po raz pierwszy został otrzymany przez spalenie odchodów wielbłąda w świątyni egipskiego boga Amona - w wyniku czego na suficie i ścianach pojawiły się białe kryształki.

Waga (Libra) - substancja nazwana Verdigris to po polsku grynszpan szlachetny lub patyna, chemicznie: zasadowy węglan miedzi. Pokrywają się nią przedmioty z miedzi lub brązu wystawione na deszcz lub wodę morską. W przypisaniu jej znakowi Wagi jest logika: skoro metalem Wenus jest miedź, a znakiem Wenus - Waga, to Wadze odpowiada coś, co z miedzi powstaje.

Skorpion (Scorpio) - odpowiada mu kwas siarkowy (Vitriol), odkryty we wczesnym średniowieczu przez perskich alchemików. Tę groźną, żrącą ciecz otrzymywano w reakcji siarczanów żelaza i miedzi. Ponieważ rozpuszczała wszystkie ówcześnie znane metale prócz złota, została od razu zastosowana w alchemicznych przepisach na złoto.

Substancją Strzelca (Sagittarius) jest sól. Ta zwykła, NaCl.

Koziorożcowi (Capricorn) odpowiada tartar, czyli sól kwasu winowego, winian potasu. Wierzono że za sprawą diabła jego kryształy wyrastają w beczkach ze starym winem.

Wodnik (Aquarius) ma jako swoją substancję ałun (Alum). Pod tą nazwą rozumie się ałun potasowy czyli uwodniony siarczan potasu i glinu, albo całą rodzinę kryształów, w których prócz glinu występują inne pierwiastki. Występują w przyrodzie jako minerały; były używane w medycynie do tamowania krwi. Od nazwy ałunu-alumu nazwano nieznany alchemikom, bo trudny do uzyskania metal - aluminium, inaczej glin.

Ryby (Pisces) - to saletra (Saltpeter) czyli azotan potasu KNO3; także mógł to być azotan sodu. Stara nazwa znaczyła "sól skalna" albo "sól z Petry", od nazwy arabskiego królestwa. Substancja ta zrobiła wielką karierę jako składnik prochu strzelniczego. Wytwarzano ją domowym sposobem przez kompostowanie gnoju z dodatkiem popiołu drzewnego. Oto dziwaczne rzeczy pomieszanie: gnijące odpadki, z których pozyskuje się materiał do miotania kul ogniem! Jasne, że takie pomieszanie przysługuje tylko znakowi Ryb...

7 stycznia 2008

2011-07-31. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Z dziejów astrologii

« Moi astrologiczni przewodnicy SPIS ↓ Moi astrologiczni przewodnicy »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.