2022-06-17. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Trzy (lub cztery) grupy planet SPIS ↓ Co dzieje się z horoskopami w... »

Czytaj w Czytelni

Co dzieje się z horoskopami w strefie polarnej? (1) Biegun północny ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Zacznijmy od sprawdzenia sytuacji skrajnej. Co dzieje się na niebie podczas letniego przesilenia, tzn. gdy Słońce jest na zwrotniku Raka (tym bardziej północnym zwrotniku, bliżej „nas”) i jest maksymalnie wychylone na północ – i stoimy na biegunie północnym?

Slonce_na _biegunie_0Raka

Tę sytuację przedstawia powyższy rysunek. Słońce jest 23 stopnie nad horyzontem. (To jest ten sam kąt około 23°, o który oś obrotu Ziemi odchyla się od ekliptyki.) Na tej wysokości nad horyzontem pozostaje przez całą dobę. Świeci równo pod tym samym kątem, Oczywiście, że nie zachodzi ani nie wschodzi, ale, co więcej, utrzymuje stała wysokość względem horyzontu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jesteś na biegunie, czyli równo na osi obrotu Ziemi, więc również na osi obrotu sfery niebieskiej. Skoro jesteś na osi, to każdy punkt na niebie utrzymuje stałą wysokość nad horyzontem. Słońce także.

Możesz wyobrazić sobie ekliptykę jako obręcz do kręcenia na biodrach. Ta obręcz jest sztywno „uwiązana” do horyzontu, nie może się odchylać od horyzontu mniej lub bardziej. Jej najwyższym puntem jest Zero Raka i w tym punkcie zaczepione jest Słońce. Równo pół ekliptyki (jak zawsze/wszędzie) wystaje nad horyzont, a drugie pół jest niewidoczne pod horyzontem. Ta wystająca połowa ekliptyki krąży naokoło osi Ziemi (lub osi nieba), no bo obracania się Ziemi nikt nie odwołał. Wykonuje jeden obrót, 360 stopni, w ciągu 1 doby. W tym czasie Słońce przejeżdża przez kierunki na Europę, na Islandię, na Am. Północną, na Syberię... Zmienia swój kierunek w przestrzeni, ale tego kierunku nie możemy nazwać ani południem, ani zachodem, ani północą... bo na północnym biegunie nie ma stron świata lub wszystkie są „południem”.

Pół ekliptyki wystaje nad horyzont. Na „szczycie” ekliptyki jest Punkt Raka, w nim Słońce. W których punktach ekliptyka przecina się z horyzontem? Ano, w punktach odległych od Raka o 90°. W punktach Barana i Wagi. Które stale pozostają na horyzoncie! Co oznacza, że na Biegunie Północnym nieustannie ascendent jest w jednym i tym samym punkcie: w Zero Wagi, a descendent w Zero Barana.

Jest to całkiem inna sytuacja niż ta, do której jesteśmy przyzwyczajeni na szerokościach nie-biegunowych. U nas ascendent wypada mniej więcej na wschodzie (z odchyleniami), ale w ciągu doby przebiega (przemiata) całe 360 stopni ekliptyki, przechodzi przez cały zodiak. (Podobnie jest z descendentem, tyle, że na zachodzie.)

Na biegunie ascendent jest sztywno uwiązany do ekliptyki, leży w 0° Wagi i tej pozycji nigdy nie zmienia. Za to w ciągu doby przechodzi przez wszystkie tamtejsze kierunki: przez kierunek na Europę... Islandię... Kanadę... Syberię. Czyli przez wszystkie tamtejsze biegunowe „południa”.

C.d.n.

2022-06-17. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Trzy (lub cztery) grupy planet SPIS ↓ Co dzieje się z horoskopami w... »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.