2007-01-31. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Tarot - wykład przedwstępny, czyli FAQ SPIS ↓ Kanon kart tarota »

Czytaj w Czytelni

Rozkładanie kart ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Wymyślono wielką liczbę rozkładów kart tarota. Ja używam rozkładu, który można nazwać rozkładem naturalnym, ponieważ ma najmniej udziwnień i wynika z samej "natury" kart i ich rozkładania. Karty tasujesz i w momencie, kiedy czujesz, że to "teraz", talię przełamujesz (przekładasz). Ta karta która jest widoczna "twarzą" w miejscu przełamania (przełożenia), ma numer jeden, a następne kolejne leżą pod nią.


1. Pierwsza karta, główna

Jest najważniejsza, zawiera podstawową odpowiedź na zadane pytanie. Jeśli przy następnych kartach masz wątpliwości, jak je czytać, po wyjaśnienie należy zwrócić się do tej - pierwszej - karty. Od tej karty zależy też ogólny koloryt wróżby: czy będzie piękna i słoneczna, jak przy karcie XIX-Słońce, czy indywidualistyczna ("mam rację i się nie dam") jak 9-Kijów, czy pełna kłębiących się, wzajemnie sprzecznych i męczących emocji, jak XV-Diabeł...

UWAGA: Ponieważ w przyjętej przeze mnie metodzie NIE stosujemy odwracania kart do góry nogami, to właśnie z klimatu pierwszej karty będzie wynikało, czy cała wróżba jest ogólnie pomyślna czy raczej niepomyślna.

Dlaczego nie odwracamy kart? Pierwsza odpowiedź magiczna: bo nie. Druga odpowiedź na potrzebę gadającego rozumu: bo odwracanie kart jest sztucznym i na siłę narzucaniem nie-ludzkiej inteligencji kart właśnie czysto ludzkiej cechy myślenia, jaką jest myślenie i osądzanie rzeczy w sposób dwuwartościowy: tak-nie, dobrze-źle, czarne-białe. Nie-ludzkie inteligencje tak nie czynią - a właśnie po to mamy tarot, żeby zetknąć się z tym nie-ludzkim wymiarem. A ci, którzy odwracają karty do góry nogami, chcą na siłę zatkać usta nie-ludzkiej inteligencji i usiłują jej narzucić wypowiadanie się po ludzku tak-nie.


Przykłady, niektóre karty:

XVIII-Księżyc. Sprawa dotyczy ciemnej, mrocznej, ukrywanej strony twojego (lub czyjegoś) życia. Konieczna jest dyskrecja. Konieczne jest zdanie sobie sprawy z rzeczy, które dzieją się, chociaż wolisz o nich nie wiedzieć. Skojarzenia także z nocą, rodziną, tajemnicami, życiem domowym, koniecznością wyjścia z pewnego zamkniętego kręgu spraw lub ludzi.

7-Mieczy. Sprawa polega na zebraniu informacji. Do oceny wystarczy rozum, intelekt, być może wyrocznia nie jest konieczna. Być może odpowiedź na pytanie leży nie w kartach tylko... w encyklopedii, albo np. na kartce z analizami lekarskimi - którą już masz i wystarczy przeczytać.


2. Druga karta, o negatywach

Skoro już wiesz w ogólnych zarysach - bo powiedziała ci pierwsza karta - co się dzieje z pytaną sprawą, nasuwa ci się pytanie: a co w tym jest złe? Co jest "nie tak"? Albo jeszcze szerzej: co jest w tej sprawie ukryte, jaka jest informacja, którą trzeba koniecznie uzupełnić wiadomość od tej pierwszej karty? Jaki jest CIEŃ tamtej pierwszej karty? Na to pytanie odpowiada niniejsza karta nr 2.

Uwaga: zdarza się, że pierwsza karta ma sens negatywny ("nie uda się", "nie wyjdzie", "nie ten moment, poczekajmy") - a sens pozytywny, jako ukryty, ujawnia się w tej karcie - karcie nr 2.


Przykłady:

IX-Pustelnik. Problemem jest samotność (twoja lub innej osoby), brak zrozumienia u innych, wyizolowanie z grupy, postawa outsajdera. Z drugiej strony karta wzywa do poważnego potraktowania wiedzy, uczenia się, kształcenia. Może być wezwaniem do wycieczki w pojedynkę lub w ogóle do znacznie większej niż dotąd samodzielności. Kojarzy się ze smutkiem osamotnienia, nawet z depresją. Ale czasowe odejście na ubocze może być oczyszczające.

6-Kijów. Nie ciesz się pochopnie i głupio rzekomymi sukcesami. Grozi rozrzutność, przegapienie spraw ważnych, rozproszenie sił na zabawy, postawa utracjusza.


3. Trzecia karta, działania

Widząc karty nr jeden i dwa, znasz już jasną i ciemną stronę sprawy. Jakiej informacji się teraz spodziewasz, w naturalnym porządku? - Informacji "co robić". I właśnie trzecia karta odpowiada na to pytanie. Z kontekstu pytania zwykle wynika, KTO jest lub będzie działającym, aktywną stroną w tej sprawie, do kogo adresowane są wskazówki zawarte w tej karcie.

Często trzy pierwsze karty wystarczają nam do podjęcia decyzji, są wystarczającą odpowiedzią na nasze pytanie. Wtedy nie jest konieczne wyciąganie dalszych kart.

Czasem wystarcza pierwsza karta i na niej przerywasz wyrocznię. Raczej nie przerywaj czytania (wróżby) na karcie nr 2.


Przykłady:

VI-Kochankowie (Małżeństwo - taki był pierwotny sens tej karty). Zadaniem do wykonania jest "małżeństwo" - oczywiście, najczęściej w sensie przenośnym, czyli wejście we współdziałanie, połączenie sił z inną osobą lub grupą. Także ta karta "woła" o dopełnienie twoich sił przez siły pod jakimś względem przeciwnego znaku. Np. intelektualista powinien zasilić się "duchem" muzyki, jak kiedyś Sokrates.

2-Mieczy. Ponieważ jest to karta patronująca ostrym i nieprzekraczalnym liniom granicznym, w sensie praktycznym zachęca do zrobienia porządków, oddzielenia od siebie rzeczy różnych gatunków, przeznaczenia ścisłego czasu na różne zajęcia. Także zachęca do asertywności, do jasnego mówienia "nie" i do odróżniania swój-obcy, wróg-przyjaciel, potrzebuję czegoś - nie potrzebuję.


To na razie wystarczy jeśli chodzi o znaczenia kolejnych kart w rozkładzie. Następne omówię w następnym wykładzie.


Inne ważne rzeczy:

Dominanty rozkładu


Koniecznie trzeba brać pod uwagę własną wagę kart. W ten sposób ustalimy, która z kart jest dominująca. Rozkład kart ma zwykle (jak horoskop) swoją dominantę. Pewna KARTA jest dominująca i pewne MIEJSCE rozkładu jest dominujące. Obie te dominujące rzeczy rzutują na cały rozkład czyli zależy od nich odpowiedź.

Jak określamy własną wagę kart? Kilka oczywistych reguł:
# Atuty są ważniejsze od figur, figury są ważniejsze od kart numerycznych. Ściślej, kolejność wagi jest taka: atuty - asy - figury - pozostałe karty numeryczne od 2 do 10. (Asy są ważniejsze od figur, ponieważ w nich skupiona jest moc żywiołu.)
# Wśród atutów najwyższa wagę mają XIX-Świat jako karta zamykająca tarotowy cykl przemian, oraz 0-Głupiec i I-Magik jako karty otwierające ten cykl.


Rozkładam karty jako odpowiedź na przykładowe pytanie: Co łączy mojego kota Paśka i kocicę Pazuzę? - Otrzymuję karty:
1: 4-Mieczy
2: Walet-Monet
3: 3-Pucharów
4: 5-Kijów
5: 2-Kijów
6: XIV-Umiarkowanie
Nie wykładam dalej.

W powyższym rozkładzie dominuje karta XIV-Umiarkowanie, bo jest to jedyna tutaj karta atutowa. (Zdumiewające jest, jak karty oszczędzają się, wypychając ze swojego szeregu, niby na odczepne, na to pytanie - przyznaję, że mało poważne pytanie - prawie same zdawkowe blotki! Oszczędzają atutów.)

Dominująca karta XIV-Umiarkowanie stoi na szóstym miejscu, czyli miejsce nr 6 jest tu dominujące.

Jakie wnioski wyciągamy z tych dominant:

Niezależnie od pozostałej treści odpowiedzi, z dominacji karty XIV-Umiarkowanie wynika, że sprawa zmierza do kompromisu, do ustalenia równowagi zapewne na nowym poziomie i na nowy sposób. (Fakty są takie, że od kilku dni pomiędzy Paśkiem a Pazuzą toczy się walka o dominację na terenie domu. Paśko, który jest młodym samcem, rzucił rękawicę dotychczasowej dominującej samicy Pazuzie, atakuje ją, napastuje i między nimi odbywają się bijatyki na pazury.)

Niezależnie od pozostałej treści odpowiedzi, z dominacji pozycji nr 6 wynika, że sprawa zmierza do rozstrzygnięcia - bliska jest finału, który już wyraźnie widać. (Dopowiedzmy: Paśko jest bliski zwycięstwa, Pazuzie postanie zaakceptować detronizację.)

Ciekawa jest odpowiedź w postaci pierwszej karty rozkładu, 4-Mieczy: karta ta mówi o grze, rozgrywce, toczącej się właściwie na niby, w wyizolowanym miejscu, w dobrze określonych granicach. Wojna dwóch kotów w domu o terytorium... - to jest dokładnie to.

Na tym żartobliwym przykładzie zinterpretujmy pozostałe karty:

2, negatyw: Walet-Monet to jest karta małostkowej interesowności. Fakt, koty nie mogą bić się zbyt serio, bo obu najbardziej zależy na "sutej misie", na jedzeniu, które ode mnie dostają, więc za daleko nie odejdą.

3, działanie: 3-Pucharów mówi o powstających właśnie czułych uczuciach, a w tym kontekście mówi, że kocia wojna jest naprawdę na niby, bo oba koty tyleż łączy, co dzieli.

4, obciążające zaszłości: 5-Kijów - ta "straszna" karta mówi o tym, że na obu kotach ciążą jakieś koszmarne wspomnienia. I faktycznie tak było. Pazuza bardzo źle potraktowała malutkiego Paśka, kiedy go dostaliśmy, a Paśko pewnie dotąd w umyśle nosi obraz Pazuzy jako czarnego nienawistnego, agresywnego i ogromnego potwora.

5, ta druga strona: 2-Kijów, karta fascynacji drugą osobowością. Tu mówi właściwie to samo co 3-Pucharów.

6, wynik, cel do którego sprawa zmierza: XIV-Umiarkowanie, potężna karta równowagi i pogodzenia przeciwieństw, mówi, że koty dojdą rychło do zgody na innych niż dotąd warunkach. Gdyby włączyć do rozważań jeszcze Tarok Zwierzęcy, wnioski będą trochę inne, ale i tak już tym kotom poświeciliśmy zbyt wiele uwagi.


Mostki

Mostki polegają na tym, że w rozkładzie są dwie (lub więcej) karty "małe" z tego samego koloru. Jak w powyższym przykładzie 5-Kijów na czwartym miejscu i 2-Kijów na piątym miejscu. Słowo "mostek" należy tu się, ponieważ karty te jakby spinają niby mostem dwa miejsca, a więc każą łącznie traktować dwa etapy sprawy. Tutaj czytamy to jasno: to co dotyczy obciążających zaszłości, ran pamięci (czwarte miejsce) - dotyczy także partnerstwa (piąte miejsce). I faktycznie tak z moimi kotami jest. Nienawidzą się, ponieważ w przeszłości, na początku, partnerstwo między nimi było najgorsze z możliwych.

Uwaga: karty w mostkach należy też tak czytać, że ważna jest pierwsza, a następne są tylko jej zastępnikami. Czyli naprawdę ważna jest tu "wojownicza" 5-Kijów, a 2-Kijów pojawiła się głównie dlatego, że karty nie miały już drugiej piątki Kijów, żeby ją położyć na tamtym miejscu.

Mostki mogą być też budowane przez wielkie arkana (atuty), o ile dopatrzymy się miedzy nimi jakichś podobieństw. Np. XIV-Umiarkowanie i XVIII-Księżyc podobne mają to, że dzieją się na tle wody.


Wojciech Jóźwiak, 31 stycznia 2007.

2007-01-31. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Tarot - wykład przedwstępny, czyli FAQ SPIS ↓ Kanon kart tarota »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.