2009-12-03. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Koło Fortuny SPIS ↓ Wielkie Arkana Tarota a Enneagram »

Czytaj w Czytelni

Królowe ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Królowe, jak wszystkie karty dworskie, służą do tego (pomyślane są do tego), żeby wskazywać na osoby. Czynią tak wtedy, kiedy w ramach danego pytania konieczne jest wskazanie na rolę konkretnych osób, a nie tylko pewnych abstrakcyjnych "wpływów" lub "okoliczności".

Uwaga! Królowa (tak samo jak Rycerz, Król lub Walet) nie wskazuje charakteru odnośnej osoby. Nie - bo tarot nie jest horoskopem urodzeniowym. Wskazuje coś innego: rolę, w której ta osoba bierze udział w procesie, o którym mówią karty i o który pytamy. Jest to rola tego, kto korzysta z tego, co się wydarza, kto tym się cieszy i kto (to, co się wydarza) afirmuje.

Najkrótszy klucz do pojęcia "Królowa" brzmi: ktoś, kto afirmuje.

Jak widać, osoba którą wskazuje któraś z tych kart, wcale nie musi być kobietą. W płci Królowych chodzi raczej o skontrastowanie ich z Królami, czyli tymi, którzy "pełnią rolę panującą". Skoro Króle są przedstawiani jako mężczyźni, to ich dopełniające figury afirmujące - jako kobiety. Żeńska płeć Kart Afirmujących jest też refleksem przekonania, że mężczyzna stara się, pracuje i trudzi, a kobieta jest tym kimś, kto to konsumuje i nadaje sens zdobyczom mężczyzny.

Pojawienie się pewnej Królowej w rozkładzie oznacza, że jest ktoś - i jego obecność jest ważna dla pytanej sprawy - kto tę sprawę afirmuje, czyli cieszy się nią, korzysta z niej, ma z niej zysk, pożytek, a jego energia od tego rośnie.

Co dana Królowa afirmuje, to już zależy od koloru karty - dla każdej Królowej co innego.


Królowa Kijów - Ogień, ego

Żywioł ognia oznacza osobistą energię, która zaczyna się jako ochota - żeby coś zrobić, by zaistnieć jako jednostka - a kończy się jako tyrania, kiedy owa dynamiczna jednostka przerosła wszystkich i obezwładniła ich swoją siłą. Po drodze jest moment, który przedstawia właśnie karta Królowa Kijów: moment, kiedy owa jednostka jest podziwiana, stoi w środku widziana przez wszystkich, przez wszystkich chwalona, jej imię jest na wszystkich ustach, budzi ogólny entuzjazm albo, także, namiętny sprzeciw niektórych. Królowymi Kijów stajemy się, kiedy stajemy "na świeczniku" i jesteśmy wyróżniani. Zwracamy ogólną uwagę, patrzą na nas, jesteśmy chwaleni, podziwiani, komentowani, budzimy zachwyt - i przede wszystkim odzew u innych.

W kanałach mody w tv na wybiegach paradują długie szeregi Królowych Kijów - zawód modelki jest typową realizacją tego wzorca.

Królowa Kijów afirmuje swoje "ja": afirmuje to, że robi wrażenie. Że jest taka jaka jest: czyli zarówno piękna, dowcipna, godna podziwu... itp., jak i (innym razem) irytująca, natrętna, grająca na nerwach.

Królowa Kijów to jednostka zbierająca oklaski.

W szeregu "wtórnej kolejności" (patrz wykład: 20. Fala tarota) przed Królową stoi Dwójka (karta łączenia się w pary lub grupy), po Królowej następuje Siódemka (karta kultury i pozorów). W kolejności wtórnej, Królową Kijów poprzedza Dwójka Kijów, czyli karta stosunku mistrz i uczeń i entuzjastycznego "pójścia za". Po niej następuje Siódemka Kijów, czyli karta przedstawiająca szeroko rozumiane gry.

W zodiaku Królowa Kijów zajmuje punkt 24° Lwa - to jest ten gatunek Lwa, który pyszni się, entuzjazmuje i żyje w ciągłej gorączce, "co to on by nie mógł".


Królowa Pucharów - Woda, uczucia

Żywioł wody oznacza emocje i uczucia. (Nie jest jasne, czym się różni emocja od uczucia i czy w ogóle czymś się różnią.) Królowa w wodnym kolorze Pucharów to osoba, która afirmuje emocje, czyli cieszy się tym, lub korzysta z tego, że u pewnych ludzi takie emocje się dzieją. Wskazuje na osobę, która w pytanej sytuacji jest kochana, pożądana, chciana, lubiana, lub przeciwnie: nienawidzona lub odrzucana; której istnienie budzi chęć lub niechęć. Może też wskazywać osobę, na której skupiają się emocje osób zaangażowanych w pytany proces.

Królowa Pucharów, rzec można, pławi się w uczuciach, które są żywione do niej lub które panują w jej otoczeniu. Dlatego Inqubus dosłownie narysował ją pławiącą się - kąpiącą się w pucharze wielkim jak dżakuzi. Ów puchar łatwo w wyobraźni zamienić na gniazdo, w którym Królowa Pucharów siedzi niby ptak wysiadujący jaja, co kieruje sens w stronę życia rodzinnego i opiekunczości, które to znaczenia też są obecne w tej karcie. Woda (lub mleko?) w której pławi się Królowa Puch., to zarazem czytelne odniesienie do seksu.

W kolejności wtórnej poprzednia kartą jest Dwójka Pucharów, czyli kolektywnego lgnięcia by być razem. Następna karta to Siódemka Pucharów czyli uczucia uwznioślone i miłość nieziemska.

W zodiaku Królowej Pucharów odpowiada punkt 24° Skorpiona, punkt na tle Skorpiona księżycowy, w którym Skorpiony "mają coś" z Raka, mianowicie rodzinność, (nad)opiekunczość i przesadne emocjonalne więzi z tymi, z którymi są związane.


Królowa Mieczy - Powietrze, komunikacja

Powietrze - więc i tarotowe miecze - w "bycie ludzkim" wyrażają się przede wszystkim przez intelekt, myśl, informację i komunikację. Afirmacja powietrza oznacza więc wynoszenie korzyści (i cieszenie się) tym, że oto coś się wymyśliło lub czegoś się dowiedziało. Królowa Mieczy afirmuje to, że ona wiele wie i wiele się właśnie dowiaduje, afirmuje to, że "tyle się tu dzieje" - w sensie odbywającej się komunikacji, a więc rozmów, plotek, pogawędek, obrad, narad, audycji i przesyłania e-maili. Afirmuje to, że ludzie komunikują się ze sobą i to jest fajne. Żeby zrozumieć "naturę" tej karty, poczuj, że cały dziejący się w świecie lub w pewnym jego miejscu informacyjny ruch, zgiełk, narady, dyskusje i aukcje - są czymś fajnym, kręcącym i nakręcającym. A także czymś atrakcyjnym jest, po prostu, wiedzieć.

Tak jak przeciwieństwem tego, co lubi (afirmuje) Królowa Kijów było bycie nieznanym i nikim; przeciwieństwem tego, co lubi Królowa Pucharów był brak miłości - tak przeciwieństwem tego lubi Królowa Mieczy jest nuda. To jest jej główny wróg.

Głowa luzem, jakby ucięta, którą w dłoni trzyma Królowa Mieczy Inqubusa, jest tam cytatem z odpowiedniej karty w talii Crowleya i oznacza umysł wyzwolony spod wszelkich ograniczeń.

Poprzedza tę kartę Dwójka Mieczy, od umów, rozgraniczeń i wzajemnego uznania. Następuje Siódemka Mieczy, czyli karta zbierania informacji, komentowania i encyklopedii.


Królowa Monet - Ziemia, konkret, ciało, pieniądz

Monety obsługują żywioł ziemi, czyli to, co konkretne, ciężkie, ważkie i namacalne, co materialne w obu sensach: i jako wykonane z masywnej substancji, i jako mające swoją (sporą) cenę w pieniądzach. Karta Królowa Monet wskazuje osobę, która afirmuje materialną konkretność we wszystkich jej przejawach. Czyli cieszy się dobrobytem i materialno-cielesnymi satysfakcjami. W rozkładzie "mówi", że oto jest ktoś, kto na tym, co się dzieje, zyskuje i to w konkretny materialny, a często wręcz pieniężny sposób. Osoba ta także ma satysfakcję z tego, co piękne lub w ogóle wartościowe i wyrażone w materii. Do tej karty symbolicznie należą takie źródła przyjemności, jak ozdoby, stroje, biżuteria, kosmetyki, wygodne meble, domy, kąpiele i masaże; także dzieła sztuki w ich dwóch aspektach: wynoszenia przyjemności z obcowania z nimi i jako lokaty bogactwa.

Przeciwieństwem tego, co Królowa Monet lubi, jest asceza, bieda i życiowy minimalizm.

Karta ta ma wyraźny związek z Wenus i Księżycem leżących w znakach żywiołu Ziemi. W zodiaku jej odpowiednikiem jest punkt 24° Byka - czyli "Byk Cieszący Się Tym Co Ma".

Poprzedza tę kartę Dwójka Monet, karta międzyludzkich organizacyjnych struktur. Następuje po niej Siódemka Monet, czyli karta porządkowania, ewidencjonowania i teoretyzowania.


Wojciech Jóźwiak

3 grudnia 2009


2009-12-03. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Koło Fortuny SPIS ↓ Wielkie Arkana Tarota a Enneagram »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.