2010-01-10. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Wielkie Arkana Tarota a Enneagram SPIS ↓ Asy »

Czytaj w Czytelni

Walety ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Karty te nazywam Waletami, na wzór kart do brydża, chociaż bywają też nazywane "Paziami". Słowa te są bliskoznaczne i po francusku lub włosku oznaczają służącego. Polecam hasła ze słownika etymologicznego Douglasa Harpera: valet i page.

Zgodnie z przyjętą w Tarocie konwencją, Walety jako karty z serii Dworskich oznaczają osoby zamieszane w pytanie (w proces, o który pytasz) czyli są to "idee spersonalizowane". Ich odpowiednikami wśród specjalnych punktów zodiaku są punkty w 12 stopniach znaków zmiennych, czyli:


12° Bliźniąt punkt 5-krot. ognisty Walet Kijów
12° Panny punkt 5-krot. wodny Walet Pucharów
12° Strzelca punkt 5-krot. powietrzny Walet Mieczy
12° Ryb punkt 5-krot. ziemny Walet Monet

W porządku wtórnym kart Tarota, czyli na fali tarota, Walety zajmują jedno z końcowych miejsc, czyli leżą tam, gdzie ta fala wygasa, należą do jej schyłkowej fazy. Przed Waletem leży Piątka (karta zniszczenia, śmierci), po Walecie leży Ósemka (karta schyłkowego zrywu) - a dalej jest już tylko dół-atraktor w postaci najfatalniejszej karty w całej talii, Dziesiątki. Zauważyć należy, że zarazem w Dziesiątkach realizowana jest - perwersyjnie - idea całości, skompletowania, doprowadzenia do końca, czy idealnego wykonania. (Nie przypadkiem rdzeń -kon- w j. polskim jest w słowach "skończyć", "koniec", "wykonać, dokonać" - jakże znacząco dwuznacznych.)

Jak powiedziano, Walety są tymi z kart dworskich, które leżą najbliżej końca i ów schyłek w nich się zaznacza. Jednak mają wspólny rys z Rycerzami, które tę falę zaczynają i należą do fazy początku. Z Rycerzami mają wspólną aktywność, działanie, parcie i niezadowolenie. (Inaczej niż trwające, kontemplujące i zachwycone - więc bierne - Króle i Królowe.) Jednak o ile energia Rycerzy nastawiona jest na działanie "prymarne" (niżej objaśniam, co to słowo tu znaczy), to energia Waletów jest zdecydowanie wtórna. Gdyby wyobrazić sobie czwórcę Dworskich jako orszak w pochodzie, to:


("Prymarne" dzialanie, impuls, energia to coś, co bierze się z "siebie", wynika z danej osoby, z niej bierze swój spontaniczny poczatek. Nie jest reakcją na coś spoza siebie.)


Aleister Crowley konstruując swoją talię i swój system Tarota, zamiast Waletów lub Paziów, kojarzących się ze sługami, wprowadził cztery Księżniczki (Princess(es)). Nie popieram tego pomysłu i moim zdaniem psuje on strukturę talii.


W najogólniejszym sensie, Walety przedstawiają osoby (lub ich grupy) które w kwestionowanym procesie zajmują się sprawami i czynnościami pobocznymi, uzupełniającymi lub służebnymi. Których aktywność wynika z aktywności innych. Są to wszelkiego rodzaju pomocnicy i wykonawcy. Dodatkowo Walety oznaczają osoby (itd.), których aktywność jest jakoś pomniejsza czy poboczna. Odtwórców pobocznych ról.

Na obrazach (na kartach) przyjęte jest, i to chyba od początku Tarota-Trionfi, wyobrażać Walety jako młodych mężczyzn stojących (inaczej niż konnych Rycerzy i siedzących Królów) i z przedmiotami-atrybutami swojego kolory w rękach. W talii Inqubusa Waletowie biegną, co odwzorowuje ich aktywność.

Walet Kijów

Żywioł Ognia - odpowiada mu w zodiaku punkt pięciokrotny 12° Bliźniąt: punkt, który tworzy kwintyl 72° do źródłowo ognistego Punktu Barana. Zarówno punkt ten, jak i karta, wskazują na ludzi "po ognistemu" ruchliwych, rzutkich, aktywnych, gotowych w każdej chwili gdzieś biec, gonić, czynić. Dlatego nadaje się we wróżbie na wskaźnik gorliwych wykonawców - wykonawców poleceń lub rozkazów, a także tych którzy ochoczo podchwytują rzucone, zasugerowane im pomysły.

Na kartach zarówno Marsylskich jak i Ridera-Waite'a Walet Kijów występuje jako młodzieniec w kapeluszu (czapce) stojący, trzymający dwurącz ledwie obrobiony kawał gałęzi - surową maczugę.

W firmowym rysunku Inkubusa Walet Kijów jest nagim biegaczem (tylko w czymś na biodrach), atletyczne umięśnionym, który niesie płonący kij - pochodnię. Rysownik odszedł od tradycji, ale lepiej wyraził "ognistą" dynamikę tej karty i sygnalizowanych przez nią postaci.


Walet Pucharów

Walet żywiołu Wody, który to żywioł w ezoterycznej symbolice łączony z uczuciami, przywiązaniem, miłością, ale i przeciwieństwem - nienawiścią. Odpowiada mu punkt 12° Panny, kojarzący się z opieką, troską, spełnianiem emocjonalnych życzeń i zaspokajaniem takichże potrzeb. W rozkładach oznacza osoby jakoś do "nas" przywiązane, chociaż ich rola z definicji jest podrzędna, służebna. Może oznaczać "cichych" kochanków czy kochanki lub skrywane sympatie.  Przy czytaniu rozkładów trzeba być uważnym (ostrożnym), ponieważ kartom zdarza się przesadzać i mogą tym obrazem oznaczyć kogoś, czyja "waletowo-pucharowa" rola jawi ledwie w fantazjach jednej lub drugiej strony.

W taliach Marsylskiej i Rider-Waite'a Walet Pucharów jest młodym mężczyzną o skupionym wyrazie twarzy, trzymającym puchar jak  cos cennego. W talii RW w pucharze jest ryba, walet Marsylski dzierży chroni dwa puchary.

Walet Pucharów w talii Inqubusa jest grzeczny i jakby dziewczęcy, a w puchar wpatruje się podobnie jak jego historyczni poprzednicy.


Walet Mieczy

Miecze oznaczają żywioł Powietrza, a więc intelekt i naukę, także natchnienie i uduchowienie. Nigdy dość przypominania, że w Tarocie nie oznaczają narzędzi walki ni mordu, ani nieszczęść, a ich zimna ostra stal symbolizuje ostrość umysłu i to co robi intelekt: analizuje, więc dzieli. Karcie tej odpowiada w zodiaku punkt 12° Strzelca, który ma wiele z wesołka i prześmiewcy, a więc idąc po nitce do kłębka - trickstera. Oznacza osoby, które swoim bystrym i przewrotnym umysłem, a także niewyparzoną gębą wnoszą niepokój i ferment (zwykle twórczy), stawiają na głowie przyjęte prawdy i zachwiewają autorytetami.

W talii Marsylskiej Walet Mieczy w jednej ręce trzyma pochwę od miecza, w drugiej miecz, którym jakby drapał się w głowę (na której ma szeroki kapelusz). W talii RW dwurącz trzyma miecz, jakby ćwiczył się w walce z... wiatrem.

Walet Mieczy Inqubusa podskakuje balansując mieczem, który trzyma stojący na końcu palca. Trafna wizja!


Walet Monet

...Czyli Walet żywiołu Ziemi. odpowiada mu punkt 12° Ryb, o bardzo złożonym ładunku symbolicznym. Należą tu ludzie, którzy absorbują i zawłaszczają czyjąś uwagę. Którzy przychodzą, żeby załatwić jakieś ważne sprawy, a raczej każda sprawa w ich wydaniu urasta do problemu, który w kolejce przebija inne. Waletowie Monet (Ryby z 12 stopnia) są namolni, interesowni, zaborczy, łapią cię za guzik, nie dają odejść. Gdyby byli więksi duchem, byliby tyranami. Ich szczególnym podgatunkiem są osoby w taki właśnie nadgorliwy sposób robiący interesy.

W obu wzorcowych taliach przedstawieni są podobnie: wpatrują się w swoje monety.

Walet Monet Inqubusa otyłym kędzierzawym brunetem, który biegnie niosąc wielką złota monetę.



2010-01-10. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Tarot

« Wielkie Arkana Tarota a Enneagram SPIS ↓ Asy »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.