2022-03-26. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Instrukcje

« Jak zapisywać kosmogramy przy użyciu strony... SPIS ↓ Co robi edytor notek? »

Czytaj w Czytelni

Współrzędne: heliocentryczne, geocentryczne, równikowe i topocentryczne ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Cztery układy współrzędnych dla planet: ekliptyczny heliocentryczny i geocentryczny, równikowy, topocentryczny.

W programie horoskopowym (wyświetlającym horoskopy) chart_show.php znajdują się opcjonalne tabele współrzędnych planet.

Do ich uruchomienia służy przycisk „Pokaż współrzędne planet”. Po kliknięciu wyświetlają się 4 tabele współrzędnych i rozwijanka, która służy do wyboru formatu liczb w tych tabelach.

Współrzędne są: ekliptyczne geocentryczne, równikowe, topocentryczne i heliocentryczne. Co kolejno one znaczą i do czego mogą się przydać:

Współrzędne ekliptyczne geocentryczne (krócej: geocentryczne) są określone względem ekliptyki. Pierwszą współrzędną (tą „poziomą”) jest długość ekliptyczna liczona od Punktu Barana (początku znaku Barana) jako umownego zera. Druga współrzędna (ta „pionowa”) ma nazwę szerokość ekliptyczna. Długość ekliptyczną w astrologii zwykle podaje się w formacie: znak zodiaku + położenie w znaku, w stopniach. Kosmogramy są rysowane w długości ekliptycznej. Szerokość ekliptyczna, czyli odchylenie planety od ekliptyki, jest niewielkim kątem: np. w momencie przyznania nagrody Nobla Oldze Tokarczuk 10 października 2019 r., najbardziej odchylony był Księżyc: -5°52’ szer. ekliptycznej geocentrycznej. Ale np. Saturn był wtedy prawie dokładnie na ekliptyce: 0°10’. Słońce ma zawsze szerokość ekliptyczną równą zero, z definicji.

Współrzędne ekliptyczne heliocentryczne: podobnie, są określone względem ekliptyki, ale centrum jest Słońce. W tabelce jest Ziemia, zamiast Słońca. Szerokości heliocentryczne, podobnie, są niewielkimi kątami, ponieważ planety niewiele odchylają się od ekliptyki.

Współrzędne równikowe: w astrologii nie mają znaczenia, ale są przyjęte w astronomii. W tych współrzędnych są podawane pozycje planet i gwiazd w astronomicznych publikacjach i na mapach nieba. „Pozioma” współrzędna, rektascensja, jest liczona wzdłuż równika. „Pionowa” nazywa się deklinacja. Rektascensja jest typowo podawana w godzinach kątowych, nie w stopniach. 1 godzina = 15 stopni.

Współrzędne topocentryczne: poziomą współrzędną jest azymut, czyli kąt liczony na horyzoncie. Punktem zerowym azymutu jest kierunek południowy w danym miejscu, czyli Medium Coeli. Punkt na niebie (planeta) widoczna na południu ma azymut = 0°, w kierunku zachodnim azymut = 90°, na północy 180°, na wschodzie 270°. Pionową współrzędną jest wysokość, czyli wysokość planety nad horyzontem. Obie współrzędne są ważne w astrologii, ponieważ pozwalają stwierdzić, jak ściśle planeta znajduje się na pewnej osi horoskopu:
azymut = 0° oznacza położenie w Medium Coeli
wysokość = 0° oznacza położenie na horyzoncie, więc na ascendencie (jeśli po wschodniej stronie nieba) lub na descendencie (jeśli po stronie zachodniej)
azymut = 180° oznacza położenie w Imum Coeli.

Odległość planet od Ziemi lub Słońca podawana jest w jednostkach astronomicznych. 1 j.a. = średniej odległości Ziemia – Słońce.

2022-03-26. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Instrukcje

« Jak zapisywać kosmogramy przy użyciu strony... SPIS ↓ Co robi edytor notek? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.