2011-10-15. Bogdan Zbrzeżny "Sagitari". Cykl: W drodze do punktu OMEGA

SPIS ↓

Czytaj w Czytelni

Astrologiczne rozważanie o Uranie ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.


Poniżej cytat z tejże książki:

O ile astrologia tradycyjna to katedra, gdzie człowiek zbliża się do swojego Stwórcy, o tyle jej współczesna odrośl to nic innego jak burdel, który obiecuje wszystkim wyjątkowy komfort, jaki rzekomo jest im potrzebny, a jednak nie daje nikomu tego, czego na prawdę mu trzeba.

Mimo wszystko, pozwolę sobie pobujać się trochę na tej odrośli, tym bardziej, że akt twórczy Stwórcy, bywa iż, ma miejsce i w burdelu …


Mimo, że lektura [4] raczej zniechęca do zajmowania się astrologią, taką jaką większość z nas, tu na sali, próbuje się zajmować to, przynajmniej w moim przypadku zadziałała na mnie inspirująco. Na poniższym rysunku, żółtym kolorem zaznaczony jest świat tradycyjnej astrologii, to niebo nad głową śmiertelnika, któremu w dzień przyświeca Słońce a nocą wędrujące gwiazdy - planety na tle gwiazd stałych. Przyporządkowanie znaków zodiaku do poszczególnych planet, w tradycyjnym ujęciu, tworzy symetryczną strukturę poza jednym wyjątkiem - Wodnikiem.




Jeśli jednak przyjąć, iż miara ludzkiego życia koreluje z okresem wędrówki Urana wokół Słońca, to aż prosi się, aby umieścić go naprzeciwko Słońca. Dopełnia się, bowiem wówczas, symetria struktury, zaś oś Lew - Wodnik staje się swego rodzaju oscylatorem, w którym przechodzenie ze stanu Tworzę do Pojmuję implikuje przejście skoro Pojmuję to jeszcze lepiej Tworzę. Impuls, który pobudza ten oscylator daje nam Słońce w dniu narodzin. Ponieważ każde drganie z czasem zostaje wytłumione, więc nic dziwnego, iż u schyłku życia, coraz mniej Tworzę a bywa, że i coraz mniej Pojmuję.

Linia pokazuje nam sfery planet - Wenus, Merkury, Księżyc - filtrujących światło płynące od Słońca. Planety Merkury i Wenus tworząc sfery wokół Słońca, wraz z Księżycem, który przez fazy nowiu i pełni przynależy do Słońca, zwracają naszą uwagę na to co dotyczy ziemskich spraw. Ta przynależność widoczna jest przez przyporządkowane im znaki zodiaku. Ich typy [5]: Byk - Posiadam, Waga - Porównuję, Bliźnięta - Myślę, Panna - Analizuję i Rak - Czuję, implikują szereg cech charakteryzujących nasze zachowania w codzienności, innymi słowy borykanie się z materią ziemską.

Linia pokazuje sfery planet filtrujących promieniowanie płynące od gwiazd, są to sfery Saturna, Jowisza i Marsa. Ich typy: Baran - Jestem, Skorpion - Pożądam, Strzelec - Poszukuję, Ryby - Wierzę i Koziorożec - Stosuję implikują nasze dążenia do zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości i stawiają pytania o sens życia zmuszając do poszukiwań odpowiedzi na fundamentalne pytania. To, co płynie od gwiazd jest jakby ponadczasowe, zimne i obojętne, dalekie a przez to jakby nieosiągalne, ale jednocześnie zmuszające do refleksji.

Jeśli jako centrum przyjąć Ziemię to i wówczas mamy symetryczną strukturę, z podziałem na to, co widoczne w kierunku centrum układu słonecznego (do Słońca) oraz to, co widoczne w kierunku centrum kosmosu - świata miliardów gwiazd.




[4] - Prawdziwa Astrologia - John Frawley

[5] - Vademecum polskiego astrologa - Rafał T. Ptinke

Centrum układu to energia Słońca:




Na straży granicy kosmosu dostrzegamy, lodowate oblicze Urana.




Jeśli wziąć pod uwagę podstawowe cechy fizyczne Urana:
- Obraca się w kierunku przeciwnym niż pozostałe planety,
- Oś obrotu nachylona jest do płaszczyzny orbity pod kątem około 90°.
To można powiedzieć iż Uran jest "inny". Tak, więc i człowiek, któremu, w jakimś sensie, kres życia wyznacza Uran jest inny w świecie życia, które go otacza - ma świadomość.

Jeśli potraktujemy Urana jako zegar procesora - człowieka, który startuje w chwili czasu 0, odpowiadającego momentowi narodzin, to w swojej wędrówce przez układ słoneczny wyznaczy on, bardzo precyzyjnie, charakterystyczne daty dla, tak zwanych, trudnych okresów w życiu. Korelują one z odpowiednimi aspektami Urana względem pozycji urodzenia. Będą to:




- w wieku 21 lat pierwsza kwadratura - aplikacyjna,
- w wieku 42 lat opozycja, po której, jeśli tylko nie trafi nas atak serca, dochodzimy do,
- wieku 63 lat i kwadratury separacyjnej
- by ostatecznie, po 84 latach zamknąć cykl (bywa, że i oczy na wieki wieków).

Wiek 21 lat to maksimum aktywności fizycznej, ale i trudnych wyborów. Wybrany kierunek studiów, w jakimś sensie, determinuje naszą przyszłość, chwilowe zauroczenie przesłania świat cały, o wpadkę nie trudno a w konsekwencji i koniec świetlanej przyszłości. Państwo traktuje nas już jako dorosłych, możemy zostać posłem i wziąć na barki odpowiedzialność za prawo - obyśmy tylko nie pomylili guzików podczas głosowania.Tak jak w chwili zero, rodząc się, złapaliśmy pierwszy oddech tak i w wieku 21 lat rodzimy się w pewnym sensie po raz drugi - dla społeczeństwa. Poród może być równie trudny zaś potencjał wielką niewiadomą, czyli bliski zeru.




W wieku 63 lat wchodzimy w okres ochronny, którego celem jest uświadomić nam, że dla społeczeństwa nasz potencjał wyczerpał się, czyli znów stał się bliski zeru. Powyższy wykres jest obrazem drogi życiowej każdego człowieka. Statystyczny obywatel Ziemi nie dostrzega na niebie Urana i nie zna jego parametrów orbity. Nie zastanawia się nad przesłankami, które legły u podstaw do określania powyższych interwałów czasowych.


Jak już wspominałem, w życiu mało jest zjawisk mających naturę "kanciastą". Procesy przejścia od stanu do stanu są na ogół gładkie, rozmyte w czasie. Przedstawiony powyżej wykres może być przedstawiony jako superpozycja kilku przebiegów okresowych "gładkich", tak zwanych harmonicznych - mających charakter sinusoidalny (nie będę wchodził w teorię szeregów).




Przebieg finalny, kolor czerwony, jest bardzo dobrym przybliżeniem, omawianego wcześniej wykresu.


Poniższe zestawienie harmonicznych jest dosyć interesujące. Aproksymacja, bowiem dokonuje się tylko z użyciem harmonicznych nie parzystych - wynika to z symetrii trzeciego stopnia omawianego wykresu.

Tabela harmonicznych



Harmoniczna Faza Amplituda % Okres (lata)
1 + 0.8461 85 84
3 + 0.5592 56 28
5 - 0.1206 12 17
7 + 0.0403 4 12
9 - 0.0399 4 9
11 - 0.0093 1 7.6
13 - 0.0045 0 6.5
15 + 0.0288 3 5.6

Ograniczając się tylko do aproksymacji z 8 harmonicznych, rzędu wyższego od 15 mają na tyle małą amplitudę, że można je pominąć, otrzymujemy poniższy wykres.


Wprowadzając dodatkowo znaczniki czasu dla poszczególnych przejść otrzymujemy:




Powyższe znaczniki czasu korelują z kolejnymi procesami rozwoju człowieka. Mamy odpowiednio:

- 7 lat - początek szkoły podstawowej,
- 13 lat - okres dojrzewania,
- 21 lat - to wspomniane wcześniej wejście w dorosłość,
- 29 lat - to już, na ogół, praca, rodzina i początek kłopotów,
- 35 lat - wiek, w którym coś już powinniśmy osiągnąć, coś znaczyć,
- 42 lat - czas przełomu, zaczynamy się zastanawiać nad życiem,
- 49 lat - to ostatni czas na zmiany
- 55 lat - na zmiany już za późno, nikt na ogół już w nas nie zainwestuje,
- 63 lat - wchodzimy w okres ochronny, za chwilę emerytura,
- 71 lat - ciepłe kapcie, książka, kłopoty ze zdrowiem,
- 77 lat - na ogół mężczyźni przenoszą się na łono Abrahama,
- 84 lat - kobiety podążają za nimi, żyją dłużej - muszą odpokutować smak owocu z drzewa poznania.

Na powyższym wykresie można wydzielić trzy obszary:

- młodość - wzrastanie głównie w sensie fizycznym,
- bycie w społeczeństwie - zdobywanie wiedzy i jej przekazywanie - wzrost świadomości,
- starość - przekaz wiedzy młodemu pokoleniu (wnuki itp.) - świadomość refleksyjna.


Wracając do harmonicznych, jeśli ich okresy skorelujemy z okresami planet to, możemy zacząć rozmawiać o cyklach w astrologii.

Jeśli przyjąć, iż punktem odniesienia jest okres 84 lata to okresy poszczególnych harmonicznych, zwłaszcza tych o dodatniej fazie, możemy odnieść do planu kosmicznego układu słonecznego w następujący sposób:


Tabela harmonicznych w powiązaniu z planetami

Harmoniczna Faza Amplituda % Okres Planeta
1 + 0.8461 85 84 Uran
3 + 0.5592 56 28 Saturn
5 - 0.1206 12 17 Węzeł Księżycowy
7 + 0.0403 4 12 Jowisz
9 - 0.0399 4 9 1/2 WK
11 - 0.0093 0 7.6 ?
13 - 0.0045 0 6.5 ?
15 + 0.0288 3 5.6 10Hygiea (lub Ceres)

5 i 9 harmoniczna mają ujemną fazę. Załóżmy, że odpowiada to poruszaniu się w kierunku przeciwnym do pozostałych planet. "Obiektem" takim, nie do końca planetą, może być Węzeł Księżycowy. 15 harmoniczna, której okres wynosi 5.6 lat może być skorelowana z planetoidą 10Hygiea krążąca w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem (jest ona nie wiele mniejsza od Ceres). Z załączonej tabeli wynika, że cykl życia człowieka dobrze przybliża cykl Urana, uzupełniony o superpozycję cyklów Saturna, Jowisza i (w mniejszym stopniu) Węzła Księżycowego. Najważniejszy wydaje się być jednak cykl Urana. Od niego zacznę dalsze refleksje "W drodze do punktu OMEGA ".


2011-10-15. Bogdan Zbrzeżny "Sagitari". Cykl: W drodze do punktu OMEGA

SPIS ↓

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.