2017-08-14. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Szóstką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Ósemką? »

Czytaj w Czytelni

Czy jesteś enneagramową Siódemką? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Siódemkami są ci z nas, którzy już jako dzieci znaleźli znakomity sposób na stresy i niepowodzenia: nie pamiętać tego, co było złe! Nie skupiać się na bólach ani żalach, zapominać o nich – za to iść do przodu, bo zawsze są jakieś ciekawe warianty i nowe możliwości. Siódemki mają zakodowane, że tego, kto się szybko rusza, przykrości nie dogonią. Dlatego pędzą życie intensywne, na wysokich obrotach, pełne urozmaiceń i nowości.

Są stale w drodze, w przelocie, pomiędzy jednym planem lub przedsięwzięciem, a następnym. Opowiadają np. o fascynującym filmie, na którym były, ale zaraz wspomną, że czeka je wspaniała wycieczka. Dla Siódemek nie ma zwykłego, codziennego życia. Wszystko, co robią, musi być nadzwyczajne i niecodzienne, bo inaczej nie jest warte tego... żeby wstać z tapczanu. Takie nastawienie do świata i własnej życiowej drogi jest jednocześnie ich siłą i słabością. Siłą, ponieważ, kiedy jakieś zadanie je zafascynuje, gotowe są rzucić nań wszystkie siły, i wtedy są najpracowitszymi i najbardziej oddanymi pracownikami. Ale jeśli tylko padnie cień rozczarowania, niewiary w to, co robią – wtedy łatwo porzucają zajęcia, zapominają o swoim zaangażowaniu i idą dalej... Szukać nowych podniet. I całe już są w przyszłości, na nowej drodze. Zdarza się, że wtedy zapomną powiadomić szefa, że skończyły i od jutra nie przyjdą do pracy.

Podobnie bywa ze związkami Siódemek: wielka miłość znienacka przechodzi w przekonanie, że „to nie było to” i za chwilę Siódemka swoje serce (jak na tacy) oddaje komuś innemu, a do porzuconego kochanka/kochanki napisze „no to cześć” sms-em, albo i tego nie. Przy tym Siódemki są mistrzami w samo-usprawiedliwianiu siebie, że „nic się nie stało”, „to nie ja jestem winny/winna”, „tak już musiało być” i podobnie. Jest w tym jakaś dziecięca nieodpowiedzialność.

Siódemki „żyją chwilą”: smakują wrażenia, doświadczenia i przeżycia. Tych emocji nigdy nie jest im za mało i szczęście rozumieją właśnie jako kolekcjonowanie przyjemnych wrażeń. Dlatego ten typ enneagramu nazywany jest Epikurejczykiem, na pamiątkę starożytnego filozofa, który radził cieszyć się życiem i korzystać z jego uroków, „chwytać dzisiejszy dzień”, po łacinie carpe diem. Inna nazwa tego typu, to Entuzjasta – od ich niekłamanego entuzjazmu i fascynacji wciąż nowymi „zabawkami”.

Siódemki próbują mnóstwa rzeczy, zajęć, doświadczeń – ale właśnie próbują, tylko po to, żeby sprawdzić, jak to jest, „jak się człowiek z tym czuje”, kiedy np. nurkuje z aparatem, wspina się na skalną ścianę, skacze ze spadochronem, gra na bębnie, je smażonego rekina... albo medytuje razem z mnichami w klasztorze czy buddyjskim czy katolickim. Wiara nie jest ważna – ważne jest „to przeżycie”!

Nie można powiedzieć, że Siódemki się nie boją – nie, one boją się. Ale to lubią! Ponieważ potrafią strach przetworzyć w „kręcące” doświadczenie dreszczyku emocji. Lubią ten dreszczyk i szukają go. Lubią, jak im „skacze adrenalina”.

Siódemki bardzo też lubią... samych siebie. Są zakochane w sobie, jak mitologiczny Narcyz, który zakochał się w swoim odbiciu. Są też najbardziej narcystycznym spośród typów enneagramu.

W Siódemkach jest coś wiecznie młodzieńczego, czasem wręcz dziecinnego i niedojrzałego. Jeśli sam nie jesteś Siódemką, może cię to wzruszać lub bawić, ale częściej złości. Jest bajka o Piotrusiu Panu, chłopcu, który postanowił nigdy nie dorosnąć, zawsze zostać dzieckiem. Każda Siódemka ma coś z Piotrusia Pana.

2017-08-14. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Szóstką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Ósemką? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.