2022-05-29. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astrologia reformowana

« Więcej o znaczeniach osi horoskopu SPIS ↓

Binastria Mars-Saturn czyli twardziele

Twardziele potrzebujący trudów i prób, by się w życiu sprawdzić

Wypis z wykładu-webinarium „Binastria Mars Saturn” 25 maja 2022.

Mars Saturn

Kiedy występuje binastria Mars-Saturn?

1) Kiedy jest aspekt Mars Saturn, dostatecznie silny, najlepiej gdy koniunkcja.
2) Kiedy obie planety są na osi/osiach. (Kiedy przez to współdominują.)
Lub gdy jedna z planet jest na osi, a na drugą działa inny lewar z tej listy.
(Lewarem nazywam dowolną konfigurację planet, czy dowolne otoczenie danej planety, które sprawia, że ta planeta jest ważna. Lewar to konfiguracja, która planetę wynosi w górę. Podnosi jej znaczenie.)
3) Kiedy jedna z planet jest wskazana aspektem (najlepiej koniunkcją) przez Słońce, a na drugą działa inny lewar z listy.
Na przykład: jedna planeta jest w koniunkcji ze Słońcem, a druga leży na osi.
Podkreślam, że przez Słońce: bo Księżyc nie harmonizuje ani z Marsem ani z Saturnem i wytwarza inne zjawiska niż binastria Mars-Saturn. Księżyc i Mars oraz Księżyc i Saturn są w horoskopach antagonistami.
4) Kiedy Mars jest w saturnowym znaku lub punkcie harmonicznym. (Inne lewary ten efekt wzmacniają.) Najprostszy przypadek; kiedy Mars jest w Koziorożcu.
5) Kiedy Saturn jest w marsowym znaku lub punkcie... – Tu jest konieczna uwaga/ostrożność, ponieważ Saturn porusza się powoli i nie zawsze jest planetą indywidualną, tzn. nie zawsze rzutuje na charakter osoby.
6) Kiedy obie planety, Mars i Saturn, są dominujące w jakiś sposób.
(Przypadek Słońca w Koziorożcu: wtedy już są spełnione warunki dla binastrii M-S.)
Binastrie, w tym binastria Marsa z Saturnem, mogą być symulowane przez inne konfiguracje planet.

Konieczna uwaga: Dany człowiek nie musi mówić głosem tylko jednej binastrii. (Spośród tych, które są w jego horoskopie.) Podobnie jak przeważnie nie mówimy głosem tylko jednej planety lub znaku, tak i nie wyrażamy tylko jednej binastrii. Jeśli znajdziesz u siebie pewną binastrię, to nie należy z nią za bardzo się utożsamiać – podobnie jak ze swoim znakiem zodiaku (znakiem, w którym jest urodzeniowe Słońce.)

Jak działa binastria Mars-Saturn? Na określenie jej przejawów, charakteru osoby będącej pod jej wpływem, lansuję słowo: twardziel.
Ten termin, twardziel, bywa źle rozumiany. Jeśli się o kimś mówi, że jest twardziel, to powstaje wyobrażenie, że jest to ktoś emocjonalnie nieczuły, niewrażliwy, pozbawiony współczucia lub empatii. Otóż to nie jest prawda. Marsowo-saturnowi twardziele nie muszą być nie-empatyczni ani niezdolni do współczucia. Jest to inny wymiar psychiki. W tym twardzielstwie, twardości charakteru, przede wszystkim chodzi o dobre funkcjonowanie w trudnych warunkach. Czyli takich, gdzie trzeba zakasać rękawy, „tymi rękami” wziąć się do dzieła, kiedy trzeba zaczynać od początku, kiedy nie ma udogodnień, nie można liczyć na pomoc, trzeba sobie radzić samemu, konieczny jest fizyczny wysiłek, (hart ducha – podpowiedziane na czacie). Kiedy konieczne jest stawienie czoła zagrożeniom, a także asertywność, czyli umiejętność stawiania granic i mówienia „nie”. Umiejętność samoobrony. W tym też jest taki cień/ślad umiejętności narzucania swojej woli innym w sensie trzymania w ryzach grupy, narzucania norm, co razem daje umiejętność bycia ostoją dla innych. (Te cechy występują też przy innych binastriach Saturna.) Ale to jest również głód trudnych warunków. Głód konfrontacji z realem. Z tym co realne – a to, co realne poznajemy po tym, że nie podlega lub niechętnie podlega naszej woli, stawia opór i w ogóle jest przykre. Rzeczywiste, zwłaszcza w ujęcia Jaquesa Lacana, to jest to, co sprawia kłopot. Marsowo-saturnowi twardziele aktywnie szukają realnego, twardej rzeczywistości, w której mogą się sprawdzić. Jak również traktują swoje życie jako nieustający test (sprawdzian, egzamin). To jest właśnie to: umiejętność znoszenia trudności, a także głód trudności, głód sprawdzianu.

Mars Saturn

Twardziel nr 1: Howard Hughes, znany w Polsce głównie z filmu „Awiator”, gdzie grał go Leonardo DiCaprio. Był lotnikiem, lotnikiem samoukiem i samozwańcem, ponieważ wtedy nie było szkół ani licencji w tej dziedzinie. Binastria była u niego koniunkcją Marsa i Saturna w pobliżu osi (descendentu). Prócz tego miał kilka innych ciekawych wskaźników w horoskopie, np. wyrazistą dominantę Jowisza, który był w Medium Coeli. Był więc (prócz „twardzielstwa”) jowiszowcem w każdym calu, żądnym władzy, wpływów, sławy, potęgi, nieuznający innych nad sobą. Typem amerykańskiego self-made-mena, prócz tego, że po ojcu odziedziczył spory majątek. Działał jako lotnik, jako konstruktor lotniczy, także jako producent filmowy: to było jego drugie hobby, wszedł w świat Hollywood. Prócz tego cierpiał na depresję, uciekał od ludzi, miewał okresy załamania nerwowego – zapewne z powodu kwadratury od Marsa i Saturna do Jowisza, jak i groźniej wyglądającej opozycji Księżyca i Wenus do Plutona. Jego „twardzielska” koniunkcja Mars-Saturn była dodatkowo podkreślona pozycjami świateł: Słońce w Koziorożcu działało jak ekwiwalent Saturna (lewar dla Saturna), a Księżyc w zasięgu podwójnie ognistego punktu w Strzelcu podnosił znaczenie żywiołu Ognia i może być uważany za ekwiwalent Marsa (lewar na jego Marsa). Binastria Mars Saturn była więc powielona przez pozycje świateł.

Mars Saturn

Druga słynna posiadaczka tej koniunkcji: Helena Bławatska. Rosjanka urodzona na Ukrainie. Pierwsza (lub jedna z pierwszych) neo-guru. W końcu XIX wieku, w XX i XXI wiekach przewinęła się cała galeria neo-guru'ów, czyli mistrzów duchowych lub rzekomych mistrzów duchowych, którzy od prawdziwych guru indyjskich różnili się tym, że ich linia przekazu była wątpliwa i w dużym stopniu byli samozwańczy. Bławatska jest modelowym, generycznym przykładem takiego samozwańczego neo-guru (neo-gurani?), self-made-neo-guru. Stworzyła całą nową dziedzinę zainteresowań i fascynacji: współczesną ezoterykę zachodnią. Prowadziła życie surowe, pełne niebezpieczeństw, podróży do niedostępnych miejsc, zawierania ryzykownych znajomości. Czyli takie życie na krawędzi. Miała również opozycję Księżyca do Plutona, podobnie jak Hughes. Słońce, Marsa i Saturna miała w sektorze Transgresja, co znakomicie się sprawdziło w tym, że poślubiona jako szesnastolatka, dwa tygodnie po ślubie porzuciła męża i uciekła gdzieś przez stepy do Azji.

Mars Saturn

Następny posiadacz binastrii Mars-Saturn, twardziel niewątpliwy: Fryderyk II król Prus, słynny z tego, że zabrał Śląsk Austrii i wziął udział w rozbiorach Polski. Tę postać omawiałem przy okazji znaku Wodnika (nagranie: 3krot. powietrzny 0° Wodnika). Twardziel był: jego pasją była wojna i wojsko, życie w polu, w pochodach, w namiocie. Wojna traktowana trochę jak łowy, ale i jak biznes. Ciekawe, że prócz binastrii (opozycji) Mars-Saturn miał także binastrię Księżyc-Saturn. Binastria ta ciągnie w kierunku dziadingu. Czyli w kierunku dziadowania; minimalizmu, ale takiego złego minimalizmu. Popadania w zaniedbanie, abnegację. Chodzi i śpi w tym samym starym zdartym mundurze. Sypia z psami. Zęby stracił.

Mars Saturn

Ulrike Meinhof: To jest kobieta, która zbrojnie walczyła z demokratycznie wybranym rządem Republiki Federalnej Niemiec, próbowała wywoływać rewolucję, a mówiąc prosto, była terrorystką. Kierowała zamachami bombowymi i porwaniami. W wieku 42 lat w więzieniu zmarła jakoby popełniwszy samobójstwo, ale prawdopodobnie została zabita, wykonano na niej nielegalną karę śmierci. Miała opozycję Marsa z Saturnem. Marsowo-saturnowe twardzielstwo, gdy do tego są planety silnie obsadzające ascendent, a tak było u niej, przejawia się (także) jako poczucie: „a, nic mi się nie stanie! Nic mi nie będzie! Wytrzymam, dam sobie radę.” „Ładujemy sobie po organizmie, mój organizm wytrzyma”. Taka jest filozofia twardzieli ascendentalnych. Słońce miała w Wadze, w punkcie, który jest wybitnie współczujący. (Zobacz nagranie: 7krot. wodny 12°51' Wagi: Marzyciele, fantaści, naprawiacze świata.) U niej to współczucie uległo przekierowaniu, niezgoda na zły świat kazała jej podkładać bomby.

Mars Saturn

Kolejny twardziel, z kwadraturą Mars-Saturn: Charlie Chaplin. Miał wiele dominant w horoskopie i podobnie jak Hughes, binastrię Mars-Saturn miał zdublowaną, ponieważ miał, po pierwsze, kwadraturę Mars-Saturn, i te planety były na osiach. Po drugie, na osi (na ascendencie) miał Księżyc, który był w Skorpionie, znaku marsowym (lewar dla Marsa) i w ziemnym więc saturnowym punkcie 7-krotnym 8°34' Skorpiona – lewar dla Saturna. Był pionierem: nie w sensie osiedlenia się na odludziu, ale pionierem swojej dziedziny: filmu. W Kalifornii w branży filmowej panowały wtedy praktyki jak na Dzikiem Zachodzie. Postać, którą wykreował, postać „małego trampa”, włóczęgi z marginesu, żyjącego wśród trudów, też pasuje do archetypu Mars-Saturn. Postać ta jest trochę dziadowska, kojarzy się też z Księżycem i Saturnem. Ale radzi sobie, staje na nogi, jak wańka-wstańka, pokonuje mocniejszych przeciwników. (O jego Słońcu mowa w nagraniu: Punkt 7krot. powietrzny 25°43' Barana.)

Mars Saturn

Albert Schweitzer. Był genialny pod wieloma względami: jako muzyk-organista i kompozytor, znawca Bacha. Był też lekarzem i w połowie życia mając lat 40 kilka, przeniósł się do Gabonu (wtedy kolonia francuska) i założył tam szpital dla miejscowej ludności, którym kierował. Widzimy więc też u niego element pionierstwa, radzenie sobie w takich warunkach, poleganie na sobie, konfrontacja z twardymi realiami. (O jego Słońcu: 7krot. wodny 25°43' Koziorożca.)

Mars Saturn

Stefan Wyszyński. Z kwadraturą Marsa z Saturnem. Kiedy przyszła godzina próby około r. 1950, postawił zdecydowane veto komunistom, został uwięziony i odwołał się do tradycji męczeńskiej w Kościele: że należy wybrać męczeństwo, a nie kolaborację z reżimem i jego mocodawcami z Moskwy.

Mars Saturn

Florence Nightingale, omawiana (Punkt 7krot. ognisty 21°26' Byka) ze względu na jej Słońce, pielęgniarka wojenna, twórczyni szpitali polowych. Zadziałała u niej binastria Mars-Saturn, czyli zamiłowanie do pionierstwa, do zaczynania od podstaw w rudnych warunkach, zwrócenie się do ludzi żyjących w trudnych warunkach, w konfrontacji z cierpieniem, ranami, utratą życia, i w tych warunkach niesienie pomocy w trudach i stresie. Tak podziałał trygon Mars do Saturna.

Mars Saturn

Oriana Fallaci: podobnie miała trygon tych planet. Mistrzyni asertywności, czyli stawiania barier w stylu: „odpowiadaj na moje pytania, a nie wciskaj mi kitu”. Przywoływała do porządku rozmawiających z nią dostojników. Wydobywała z nich prawdę, którą tamci woleliby zamaskować.

2022-05-29. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astrologia reformowana

« Więcej o znaczeniach osi horoskopu SPIS ↓

Pisanie komentarzy niedostępne.