2017-07-14. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Jedynką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Trójką? »

Tagi: DawcaEnneagram  []

Czytaj w Czytelni

Czy jesteś enneagramową Dwójką? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Według enneagramu ludzie dzielą się na dziewięć z gruntu odmiennych typów. Kto do którego typu należy, to okazuje się już we wczesnym dzieciństwie. Małe Dwójki nieświadomie odkrywają, że aby sobie poradzić z niedolami życia jako dziecko, trzeba być miłym, uśmiechać się promiennie, wchodzić na kolana babciom i ciociom, przytulać się – i być taką właśnie milusińską istotką, jaką oczekuje się, żeby dziecko było. Dwójki uczą się, że trzeba innym coś dać, trzeba zaspokoić oczekiwania innych ludzi. Bo gdy tak czynisz, to w końcu sam dostaniesz to, czego potrzebujesz. Dlatego typ numer Dwa nosi nazwę DAWCA.

Dwójki lubią ludzi, a nawet ich kochają. Refren z piosenki Beatlesów, „All you need is love”, „potrzeba ci tylko miłości”, to jest ich – Dwójek – życiowa zasada. Wśród ludzi, w towarzystwie odprężają się, rozluźniają i „ładują akumulatory”. Samotność jest przeciwna ich naturze. Ale ich stosunek do innych nie jest bierny. Dwójki wcale nie czekają, aż ktoś je odkryje. Przeciwnie, same aktywnie wychodzą naprzeciw i szukają tych, których mogłyby uszczęśliwić, dając im coś od siebie. Mają mnóstwo znajomych i przyjaciół; mówi się o nich, że wszystkich znają i wszyscy ich znają. Żywo interesują się życiem innych – aż czasem zapominają o własnym życiu! Umieją doradzić, tak od serca. Umieją pocieszyć, dodać otuchy zmartwionym.

Kiedy kogoś kochają, to wkładają całego siebie w ten związek, a ich partner staje się kimś, kogo stawiają na piedestale: chwalą go (lub ją), wspierają, dodają mu (lub jej) wiary w siebie, bodźcują, promują i windują w górę. Sukces kochanej osoby jest dla Dwójek większym sukcesem niż ich własny!

W codziennym życiu Dwójki bardzo dbają o estetykę: żeby było miło, słodko, kolorowo i przytulnie, żeby w ich wnętrzach można było się odprężyć, by było... jak raju lub jak u mamy. Ważne jest dla nich ich życie rodzinne i czują się szczęśliwe obwieszone wianuszkiem dzieci, własnych i sąsiadów, a także urządzając rodzinne uroczystości, zjazdy, wspólne wesela, chrzciny i komunie. Liczne Dwójki-kobiety w pełni realizują się jako matki: urodzenie i wychowanie dziecka staje się ich pasją, zawodem i życiowym powołaniem. Ale i mężczyźni są bardzo rodzinni i dumni ze swoich pociech. I tak samo jak kobiety-Dwójki pasjami gotują – i smakują.

Dwójki nie tylko coś dają innym – także same chcą być zauważone, uznane przez innych i docenione. Nie domagają się tego głośno, ale bardzo tego uznania potrzebują. W tym celu dołączają do wszelkich „towarzystw wzajemnej adoracji”, gdzie „ręka rękę myje, a noga nogę wspiera”. Przy tym od razu, od pierwszego wejrzenia wiedzą, kto kogo lubi, kto do kogo „czuje miętę”, a kto na kogo krzywo patrzy – i znakomicie orientują się w zawiłych siatkach wzajemnych powiązań pomiędzy ludźmi. Umieją jak nikt inny czytać ukryte sygnały, dyskretne chrząknięcia, puszczenia oka, zmarszczenia brwi prezesa i trącanie się pod stołem. Jak ryba w wodzie czują się w takich grupach, gdzie cele są niejasne, a o ważnych rzeczach się nie mówi wprost – trzeba się ich domyślać. Są mistrzami zakulisowych intryg i partyjnych rozgrywek. Mają wyczucie, kto w takich miejscach jest ważny i kto „idzie w górę”, wtedy starają się być blisko takiej osoby i wejść w jej łaski.

Wśród rzeczy, które Dwójki-Dawcy dają, jest też intymność, seks lub jego nadzieja. Dlatego garną się do zawodów, w których jest kontakt z ciałem i gdzie sprawia się przyjemność klientom: zostają masażystami, fryzjerami, wizażystami, modelami i modelkami. Jako aktorzy sprawdzają się w rolach namiętnych kochanków.

2017-07-14. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Enneagram. Kim jesteś?

« Czy jesteś enneagramową Jedynką? SPIS ↓ Czy jesteś enneagramową Trójką? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.