2013-09-13. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Wykłady dla Kursu 2023 i wcześniejsze

« Podstawowe symbole i elementy kosmogramu: planety,... SPIS ↓ Aspekty »

Czytaj w Czytelni

Ekwiwalencje - czyli wzajemne podobieństwa i naśladowanie ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

W poprzednim wykładzie, gdzie omawiałem podstawowe elementy kosmogramu-horoskopu, wyliczyłem ich 30: 10 planet, 12 znaków zodiaku, 4 osie i 4 obszary międzyosiowe. To jest dużo, wręcz za dużo. Dlaczego? - Ponieważ człowiek jako pewien horoskopowy psycho-organizm, nie jest aż tak złożony. Teorie patrzące bezpośrednio na człowieka, a nie poprzez gwiazdy lub inne wskaźniki na niego, używają mniejszej liczby cech. Enneagram posiada tylko 9 typów. Teoria niezależnych wymiarów osobowości, tzw „OCEAN”, widzi tych wymiarów tylko 5. Tak lub inaczej, wskaźników horoskopowych jest znacznie więcej, skąd płynie wniosek: muszą się one wzajemnie przypominać. Albo: niektóre z nich muszą „mówić” o tym samym.

Zauważono to już u świtu astrologii w starożytnej Grecji (właściwie: na piszącym po grecku Bliskim Wschodzie, bo jak się wydaje centrum astrologii była wtedy egipska Aleksandria). Wtedy ustalono, że każdemu znakowi odpowiada jedna planeta. Planet znano 7, znaków była zawsze 12, więc niektóre planety miały jako odpowiedniki po dwa znaki. Tę odpowiedniość czyli podobieństwo wyrażono w ówczesnym „kodzie” pojęciowym jako władzę. Wyobrażono sobie, że planety (noszące imiona bogów) „władają” każda swoim znakiem lub znakami, jak ludzki król czy królowa swoją krainą. Kiedy Słońce lub inna planeta wejdzie do „królestwa” tej planety-władcy, tu musi jej się podporządkować, przyjąć obowiązujące tam prawa, czyli :”tańczyć jak jej władca każe”. Z tego powodu – tak sobie wyobrażano, wtedy i długo później – gdy Słońce (lub Księżyc) wejdzie do znaku Wagi, w którym włada Wenus, to samo przyjmuje cechy Wenus, czyli człowiek poddany jego wpływom będzie grzeczny, miły, kochliwy, interesować się będzie sztuką, chętnie brać będzie udział w śpiewach i biesiadach itd. Ale kiedy to samo Słońce (lub Księżyc, lub Merkury itd.) przejdzie do następnego znaku Skorpiona, to znajdzie się w królestwie Marsa, skutkiem czego osoba stanie się podejrzliwa, nieufna, nastawiona na walkę lub obronę, wyczuwająca w innym przeciwnika, dążąca do przewagi itd. Co wyrażano myślowym skrótem, że znak Wagi ma charakter Wenus, znak Skorpiona ma charakter Marsa i tp.


domiciles_symm.jpg

Wykres obrócony jest tak, żeby znaki Raka i Lwa były w górze, przez co widać symetrię tego schematu.


W tym modelu światła (ang. luminosities) Słońce i Księżyc władają każde jednym znakiem: Słońce znakiem Lwa, Księżyc znakiem Raka. Pozostałe 5 planet mają we władaniu każda po 2 znaki, co łatwo wyczytasz z wykresu. Jeden znak jest „męski” lub „dzienny” - to ten, który należy do żywiołu Ognia lub Powietrza. Drugi znak jest „żeński” lub „nocny” - ten, który należy do żywiołu Wody lub Ziemi. Te znaki nazywano też „domami” planet, np. „dziennym domem” Marsa jest znak Barana, „nocnym domem” tej planety jest znak Skorpiona

Powyższe pojęcia tłumaczymy na naszą relację ekwiwalencji. Rozumiemy to tak, że planeta i jej znak-”władztwo” są wzajemnie swoimi ekwiwalentami (a przynajmniej starożytni tak uważali):

planetajest ekwiwalentem znaku/znaków
SłońceLew
KsiężycRak
MarsBaran, Skorpion
WenusByk, Waga
MerkuryBliźnięta, Panna
JowiszStrzelec, Ryby
SaturnKoziorożec, Wodnik

Później odkryto i wprowadzono do systemu astrologii planety nieznane w starożytności: Urana, Neptuna i Plutona. (Dalej je uwzględnimy.) Niektórzy próbowali dołączać także planetoidy, przynajmniej te większe lub osobliwsze, jak Ceres, Westę lub Chirona; te próby pominiemy.

W wyniku ustanowienia władztw, rój wskaźników (7 planet + 12 znaków) zredukowano do 7 planet i 2 „dzienności-nocności”. W tym modelu ponadto parę Słońce-Księżyc rozumieć można jako jedno uogólnione „światło” występujące w wariancie „dziennym” jako Słońce i w „nocnym” jako Księżyc. Wtedy razem byłoby tylko 6+2=8 wymiarów:

planetawariant
„światło”„dzienny-męski-Yang” czyli jako Słońce lub znak Lwa
„nocny-żeński-Yin” czyli jako Księżyc lub znak Raka
Merkury„dzienny-męski-Yang”: znak Bliźniąt
„nocny-żeński-Yin”: znak Panny
Wenus„dzienny-męski-Yang”: znak Wagi
„nocny-żeński-Yin”: znak Byka
Mars„dzienny-męski-Yang”: znak Barana
„nocny-żeński-Yin”: znak Skorpiona
Jowisz„dzienny-męski-Yang”: znak Strzelca
„nocny-żeński-Yin”: znak Ryb
Saturn„nocny-żeński-Yin”: znak Koziorożca
„dzienny-męski-Yang”: znak Wodnika

Pojęcia Yang i Yin dołączam z tradycji chińskiej, starożytni Grecy oczywiście tego tak nie nazywali.

Prócz tego w powyższym systemie planet i ich znaków-władztw wyróżniono znaki, w których planeta „czuje się” silna i podwyższa się jej znaczenie. Nazwano to „wywyższeniem”. Patrz tabelka:


planeta jest wywyższona w znaku
Słońce Baran
KsiężycByk
MerkuryPanna (znak w którym jest władcą)
WenusRyby
MarsKoziorożec
JowiszRak
SaturnWaga

Widać, że w tym nie ma żadnej symetrii, więc raczej jest to wynik obserwacji, a nie spekulacji.

Dalej, uważano, że w znakach przeciwległych planety mają obniżone znaczenie, czyli są „w upadku” - Słońce w Wadze (przeciwnej do Barana)... Merkury w Rybach (przeciwnych do Panny)... itd.

Podobnie o planetach w znakach przeciwnych do władztwa mówiono, że są „na wygnaniu” (łac., ang. exil) - jak król wygnany ze swojej prawowitej dziedziny.

Ta konwencja (lub system) pozwalała obrazowo opisać i wyobrazić sobie właśnie to o czym mówimy: podobieństwa w działaniu planet i znaków, czyli ich ekwiwalencje, równoważności.

System ten zmieniał się, ewoluował. Musiano dołączyć do niego 3 „nowoczesne” planety. W XX wieku pojawiły się opinie astrologów, ze starożytni nie całkiem mieli rację i znaczenia planet nie mają aż takiej symetrii względem zodiaku, jak to się starożytnym teoretykom wydawało. Zauważono m..in. że znak Panny ma równie wysokie powinowactwo do Saturna, co znak jego tradycyjnego władztwa czyli Koziorożec; inaczej mówiąc, że Panny są tak samo Saturnowe co Koziorożce. Zmieniło się w jakimś stopniu rozumienie planet i przez to Jowisz zaczął się nam wydawać bardziej podobny do znaku Lwa niż do Raka (co chcieli starożytni).


System podobieństw-ekwiwalencji, który sam stosuję, przedstawiłem (kiedyś) na nast. wykresie:


domiciles_new.jpg


Albo w tabeli:


Znak planeta – główny ekwiwalentpoboczne podobieństwodalsze podobieństwo
BaranMarsSłońceJowisz
BykWenusKsiężycSaturn
BliźniętaMerkuryUran
RakKsiężycSaturnNeptun, Wenus
LewSłońceJowisz, NeptunWenus, Mars
PannaMerkury, Saturn
Uran
WagaWenusSaturn
SkorpionMars, PlutonUran
StrzelecJowiszSłońceMars
KoziorożecSaturnMarsPluton
WodnikUranMerkurySaturn
RybyNeptun, KsiężycWenus

Czytaj więcej o tym:


Zadania

(1) Narysuj swój horoskop (urodzeniowy kosmogram) – ale umieść w nim tylko 7 „starożytnych” planet. Wypisz, które z nich (wg starożytnych) są w swoim władztwie, w wywyższeniu, na wygnaniu lub w upadku. Czy jakieś wnioski z powyższego sprawdzają się w twoim przypadku?

(2) Weź pod uwagę znak, w którym masz Słońce. (Np. dla mnie będzie to znak Barana). Zobacz listę planet ekwiwalentnych lub podobnych do tego znaku (tabelka wyżej). Napisz, na czym wg Ciebie polega podobieństwo tych planet do twojego znaku.


2013-09-13. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Wykłady dla Kursu 2023 i wcześniejsze

« Podstawowe symbole i elementy kosmogramu: planety,... SPIS ↓ Aspekty »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.