2010-10-17. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Tarotowe nowiny - coś dla miłośników... SPIS ↓ Sześć błędów o znakach zodiaku »

Czytaj w Czytelni

Grubodziób czyli czytanie znaków ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Było to około południa dzisiaj w moim domu. Zajrzałem do pokoju z kominkiem i usłyszałem stuk, jakby w okno uderzył kamień. Uchwyciłem okiem coś spadającego za oknem w dół. Ptak uderzył w szybę. Wyszedłem. Nie szukałem długo, ptak leżał pod oknem na trawniku. Był to grubodziób. Był oszołomiony i bezwładny, ale żył i nie było widać zranień. Zaniosłem go córce, która wyratowała wcześniej kilka ptaków. Ptak przyszedł do siebie, nawet zaczął latać po pokoju, został umieszczony w klatce - obserwujemy go, zapewne odstawimy do azylu w warszawskim zoo.

Oto kosmogram na to wydarzenia, 17 października 2010, g. 12:18, strefa +2, w Milanówku.

grubodziob.gif

Co z niego można wyczytać? - A przede wszystkim: PO CO? Bo przecież nie jest tak, że kiedy któraś planeta utworzy jakiś aspekt z którąś, to komuś ptak rozbije się o szybę - prawda? Więc nie warto zbierać takich wydarzeń i ich horoskopów z zamiarem takim, żeby na nich nauczyć się przewidywania przyszłości.

Jednak jest pewien - inny - powód, dla którego takimi przypadkami astrolog powinien się zajmować - i z takich analiz wynosi się pewne korzyści. Ten powód, to czytanie znaków. Znak "na ziemi", czyli dziwne, rzadkie i nieoczekiwane wydarzenie, uczy nas czytania znaków "na niebie" czyli znajdowania sensu w kosmogramach, układach planet i znaczeniu wyróżnionych punktów kosmogramu. Takie wydarzenie, to lekcja pokazowa astrologii.


W tym kosmogramie rzuca się w oczy jedna konfiguracja - gdyż jest wyrazista i zgodna z charakterem wydarzenia: jest to kwadratura Księżyca do Marsa. Księżyc, idąc przez Wodnika, nadział się kwadraturą na Marsa zaczajonego w Skorpionie. Ściślej: zaczął się nadziewać, gdyż ścisłość tego aspektu miała nastąpić za ok. pół godziny. Kwadratura oznacza, najogólniej, jakiś stan napięcia, który zmierza do szokowego wyładowania. Mars, zwłaszcza w znaku Skorpiona, oznacza ruch, ale i przemoc, zmaganie, niebezpieczeństwo, i dalej kojarzy się ze zranieniami, uderzeniami, nawet z gwałtownym zagrożeniem dla życia. Ptakowi wszystko to się przydarzyło. Księżyc oznacza życie i może reprezentować w horoskopach żyjące istoty, ale raczej właśnie "istoty" niż "osoby" - czyli tych, których obserwujemy, którymi zajmujemy się, opiekujemy, zachwycamy się, kochamy, współczujemy - ale nie jesteśmy z nimi "jak równy z równym", nie prowadzimy dialogu. W tym sensie Księżyc dobrze nadaje się na wykładnik ptaka, zagrożonego marsowym gwałtem. Nadaje się tym bardziej, że jest w Wodniku, znaku najbardziej powietrznym, więc ptasim.

Więcej nauki wypływa z punktów, w których znajdowały się Mars i Księżyc. Obie planety znalazły się w pobliżu punktów siedmiokrotnych. Mars, 22°17′ Skorpiona, znalazł się w pobliżu punktu 21°26′ Skorpiona -punktu 7-krotnego powietrznego łączącego. Dla tarocistów informacja, że punkt ten jest ekwiwalentem Dwójki Mieczy. Punkt ten i ta karta, zastosowane do ludzkich typowych wydarzeń z życia, kojarzą się z idea rozejmu, rozgraniczenia lub umowy: czyli z sytuacją, kiedy dwie przeciwne i może wrogie strony dochodzą do zgody polegającej na tym, że dzielą miedzy siebie przestrzeń, grunt, strefy wpływów, obowiązki i zyski itd. Będąc wcześniej osobno i w stanie walki, teraz łączą się w pewnym sensie w większą całość, ale właśnie przez to, że wyznaczają między sobą linie graniczne! Połączenie przez rozdzielenie.

Grubodziób, lecąc z głębi ogrodu, natrafił na linię czy raczej płaszczyznę graniczną, płaszczyznę rozgraniczającą ogrodowe zewnętrzne od domowego wnętrza. Tą graniczną powierzchnią oczywiście była szyba w oknie, odbijająca niebo, przez co dała ptakowi złudzenie, że tam dalej jest wolna przestrzeń. Odbijała niebo, więc tym bardziej miała powietrzny charakter, zgodnie z powietrznością tego miejsca w Skorpionie. Omyłka polegała na tym, że przestrzeń ptakowi wydała się niepodzielona - tymczasem była podzielona twardą, nieprzenikliwą i dla małych i szybkich istot prawie zabójczą szybą.

Księżyc, Wodnik 21°49′, ledwo minął punkt 21°26′ Wodnika - punkt 7-krotny ziemny łączący. Wśród kart tarota odpowiada mu Dwójka Monet. Punkt ten i karta zawierają sens organizacji: kiedy "byty" wcześniej rozdzielone, łączą się w całość za sprawa wspólnej i nadrzędnej organizacji. Stanisław Ignacy Witkiewicz, który przy całym swoim szaleństwie miał Merkurego w tym arcy-trzeźwym punkcie, wynalazł słowo "piramidał społeczny" - i właśnie ten punkt o tym organizacyjnym społecznym piramidale mówi.

I oto co się stało: wolny ptak, który na chwilę podczas swoich niekończących się wędrówek zatrzymał się w moim ogrodzie, nagle po zderzeniu z czymś, czego nie zobaczył, wylądował w objęciach organizacyjnej machiny: został zaniesiony do zamkniętego pomieszczenia, zapakowany do klatki, a więc wzięty w karby i w ramy - i zapewne od nas trafi, dla swojego dobra, do jeszcze "gorszej" machiny - do zoo.

W horoskopie wydarzenia Słońce jest wyróżnione - jest na osi MC: w Milanówku było wtedy niemal ścisłe południe. I tworzy wraz z Merkurym silny aspekt - trygon, 120 stopni - do Neptuna. Trygon jest pomyślny, "łagodny", Neptun kojarzy się z niezwykłymi wydarzeniami, ale i ze współczuciem, opieka i na otwartością na to, co inne. Z tego wnioskuję, że nasz grubodziób z wypadku wyjdzie pomyślnie.


PS. Wiadomość z następnego dnia: Grubodziób został odwieziony do azylu w warszawskim zoo, gdzie okazał się być zdrowy i prawdopodobnie już jest wolny.

2010-10-17. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Tarotowe nowiny - coś dla miłośników... SPIS ↓ Sześć błędów o znakach zodiaku »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.