« Rysowanie kosmogramów metodą canvas SPIS ↓ Współrzędne: heliocentryczne, geocentryczne, równikowe i topocentryczne »

Czytaj w Czytelni

Jak zapisywać kosmogramy przy użyciu strony „Nowy kosmogram”? ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Instrukcja formularza do zapisu i rysowania kosmogramów przy pomocy strony „Nowy kosmogram” lub chart_show.php

Poniżej widzisz zrzut strony „Nowy kosmogram” – formularz do wpisywania danych do kosmogramu.

1) Nazwa wydarzenia lub imię urodzenia, data w formacie dd-mm-rrrr, czas gg:mm:ss – tutaj nie powinno być problemów.

2) Strefa! – tzn. strefa czasu. Tutaj są 4 warianty:
#1 Rzecz dzieje się w Polsce w XXI lub XX wieku i wtedy strefę wpiszesz po kliknięciu na link „Jak w Warszawie”. Wpisze się taka strefa, która była w Warszawie przy podanej dacie i czasie. Uwzględnione będzie, czy był czas zimowy czy letni.
#2 Strefę znasz ze swoich źródeł i wpisujesz ją zwyczajnie ręcznie.
#3 Strefy nie znasz i musisz ją znaleźć. Podana jest podpowiedź: „Tu znajdziesz Strefy i zmiany czasu na timeanddate.com »”. Jest to najlepszy znany mi serwis informujący o strefach czasu i ich zmianach na letnie, na całym świecie. Gdy znajdziesz strefę, wpisujesz jak w #2.
#4 Czas wydarzenia/urodzenia jest podany jako czas lokalny. Wtedy klikasz na link „Czas lokalny”. Żeby dostać prawidłowy wynik, musisz mieć wcześniej wpisaną szerokość i długość miejsca. (Uwaga: przed 1884 r. istniał tylko czas lokalny.)

3) Miejsce, tzn. jego nazwę, szerokość i długość wyciągasz z bazy danych przy pomocy rozwijanki.

4 i 5) Jeśli nie ma miejscowości w rozwijance, znajdujesz jej współrzędne geograficzne. Gdzie? Najlepiej przez Wikipedię, polską lub angielską lub inną. Współrzędne miejscowości są podawane w prawym górnym rogu strony. Podaję przykład.

Pod linkiem „Na mapach: 46°50′N 29°29′E (mapa)” jest adres, którzy brzmi: „https://tools.wmflabs.org/geohack/geohack.php?language=pl&pagename=Bendery¶ms=46.833333333333_N_29.483333333333_E”. Pierwsza liczba jest szerokością, druga długością. Bierzesz z dokładnością 4 cyfr po przecinku, co i tak daje zapas dokładności i wpisujesz do naszych pól tekstowych:
szerokość: 46.8333
długość: 29.48333
Jeśli będą litery-wskaźniki „S” (szerokość południowa) lub „W” (długość zachodnia), wtedy przed liczbą piszesz minus.
Np. dla Chile, miasto Coyhaique: ...¶ms=45.566666666667_S_72.066666666667_W
wpiszesz:
szerokość: -45.5666
długość: -72.0666

6) Gdy szerokość i długość masz podaną w stopniach-minutach-sekundach, np. 46°50′N 29°29′E, to wtedy te liczby wpisujesz do naszych pól tekstowych i klikasz na przyciski „6”. Zapis liczby zmienia się na dziesiętny. Ewentualny minus dodajesz ręcznie.

7) Notatkę wpisujesz lub nie, tu nie powinno być problemów.

8) Kalendarz domyślnie ustawiony jest na gregoriański czyli ten „nasz” (obowiązujący od 14 października 1582). Inne opcje to juliański lub przed naszą erą.

9) Kategorię wybieramy starannie.

10) Dostęp ma opcje: „prywatny: tylko właściciel widzi” lub „tylko dla uczestników AA”. Jeśli chcesz udostępnić innym ten kosmogram, daj drugą opcję „tylko dla uczestników AA”.
(Kilkoro uczestników AA i ja jako administrator mamy trzecią opcję „publicznie widoczny”.)

11) Kosmogram możesz narysować i zapamiętać (tzn. zapamiętać jego dane w bazie danych) – albo tylko wyrysować bez zapamiętywania danych.

Swoje kosmogramy (te, których dane masz zapamiętane) przeglądasz na stronie Własna kolekcja kosmogramów . Tam też są linki do ich usuwania.

Kosmogramy także generujesz na stronie Kosmogram Canvas, która ma inną obsługę.

« Rysowanie kosmogramów metodą canvas SPIS ↓ Współrzędne: heliocentryczne, geocentryczne, równikowe i topocentryczne »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.