2014-07-11. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Ideały znaków zodiaku SPIS ↓ Praca z Plutonem »

Kosmogram jako dostęp do zasobów

Urodzeniowy horoskop pokazuje ci, kim jesteś: jaki masz charakter, jakim jesteś psychologicznym typem. Takiego patrzenia na horoskop uczą podręczniki i kursy astrologii. Proponuję ten sam horoskop czytać inaczej: jako coś, co pokazuje ci dostęp do zasobów.

Czy to coś zmienia? Tak, mnóstwo! Ponieważ to, kim, jakim czy jaką jesteś, pokazuje ci tylko pewien dany i sztywny obraz twojej osoby. Swój psychologiczny typ ma się jeden na całe życie. Powiedzmy, że masz silnego Saturna i (przez to) jesteś nieśmiałym i wycofanym introwertykiem, i raczej nie przeobrazisz się w przebojowego ekstrawertyka, który zawoła: „wszyscy słuchajcie mnie, patrzcie na mnie, mam wam mnóstwo do powiedzenia, chodźcie za mną”. Więc horoskop, tak odczytywany, powie ci kim jesteś, ale przy okazji może cię usztywnić w poglądach i w swoich mniemaniach na swój temat. W końcu powiesz sobie: Jakim że-ś mnie panieboże stworzył, takim mnie panieboże masz!

Ale jeśli nauczysz się na horoskop patrzeć jak na mapę zasobów, to twoja perspektywa będzie inna. Horoskop tak czytany można porównać do biblioteki, gdzie zasobem są książki, które możesz zdjąć z półki i pochłaniać. Albo, lepiej! – jest czymś jak komputer z programami (to są właśnie jego zasoby), które możesz uruchamiać i korzystać do różnych celów. Albo jak sieć-Internet z jej nieskończonymi zbiorami informacji. Dla ścisłości dopowiem, że horoskop jest raczej katalogiem biblioteki lub komputera. Ponieważ są w nim wskazówki jak dojść, a nie same zasoby.

Co jest tym zasobem? Pokażę na moim własnym przykładzie: w znaku Bliźniąt mam tylko jedną planetę, Wenus. Ale dzięki niej mam dostęp do zasobu znaku Bliźniąt. Na czym polega ten zasób? Bliźnięta to przede wszystkim zdolność szybkiego uczenia się i zapamiętywania. Zdolność przerzucania się z tematu na temat. Wielowątkowych zainteresowań. Nieustanna świeżość umysłu... – Nie żebym samego siebie zachwalał, tylko wyjaśniam, jaki zasób kryje się w znaku Bliźniąt. A planeta Wenus w tym znaku działa jak wtyczka (coś jak USB w komputerze) wpięta w ten zasób i dająca doń dostęp.

Podobnie Słońce w Baranie służy jako inna wtyczka, tym razem wpięta do zasobu, który polega na umiejętności szybkiego mobilizowania się, rzucania całego siebie w pewnym kierunku, plus pewien nieuleczalny optymizm, który zawiera znak Barana. I tak dalej, i tak dalej.

Więc leży przed tobą twój horoskop. Teraz widzisz w nim nie wyrok, że taki jesteś i nic już nie zmienisz, tylko mapę zasobów, które możesz i powinieneś wykorzystać w swoich życiowych planach.

Właściwie to należałoby całą astrologię przepisać na nowo w tym stylu.


2014-07-11. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Ideały znaków zodiaku SPIS ↓ Praca z Plutonem »

Pisanie komentarzy niedostępne.