2007-09-07. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Aktualności AstroAkademii

SPIS ↓ Akademia Astrologii na najbliższą przyszłość »

Krótka historia Kursu

Pomysł Kursu Astrologii przez Internet pojawił mi się 19 maja 2004 ok. godz. 11:30 (+2:00) u mnie w Milanówku. Zapamiętałem tamten moment: skręcałem w lewo na szosę do Warszawy i stałem wtedy na światłach. 8 dni później wykupiłem Neostradę i posiadłem stałe łącze internetowe [*] - obie decyzje miały związek: bez stałego łącza nie mógłbym prowadzić kursu. Wtajemniczyłem w przedsięwzięcie wspólnika, Marcina Jędrzejczaka, szefa informatycznej firmy CSO w Przeworsku. Kurs wystartował 1 września 2004 o godz. 15:28:18; taka była data wysłania przeze mnie pierwszego wykładu.
[* "Stałe łącze": w tamtych czasach łączono z Internetem przeważnie przez telefon (przez "kanał" telefonu), a "stałe łącze" oznaczało osobny kanał dla Internetu. Od dawna pojęcie historyczne. Przypis 2021.]

Tamten początek Kursu był odmienny od wszystkich następnych początków sezonów. Chętni zgłaszali się nie przez automatyczny zapis jak teraz, lecz pisząc do mnie listy e-mailem, do listów załączali ankiety, które wtedy zaprojektowałem, w nich mieli wymieniać prócz danych urodzeniowych także swój zawód, zainteresowania i własne autocharakterystyki. Jednak w następnych latach zrezygnowałem z tej formy, z wielu powodów: ludzi i tak poznawałem z ich kursowych wypowiedzi, a niektóre osoby, które ciekawie się zapowiadały, rezygnowały potem, więc uznałem, że zapowiedzi są mniej ważne niż to, co później wynika z kursowej pracy.

Pierwszy rok kursu, sezon 2004-5 był pionierski i pod wieloma względami inny niż następne: nie było podziału na grupy. Nie było (wtedy jeszcze) interaktywnej witryny i cały strumień dyskusji odbywał się przez e-maile - przez pocztową listę dyskusyjną. Środki którymi wtedy dysponowaliśmy były prymitywne, ale akurat lista pocztowa powodowała duże ożywienie i "gorącość" dyskusji. Pocztowe listy dyskusyjne są gorącym medium, podczas gdy fora na stronie: chłodnym.

W pierwszym roku próbowałem sposobu, który nie wypalił i który szybko odrzuciłem: dzielenie uczestników na grupy terytorialne. Widziało mi się wtedy, że osoby z Mazowsza będą dyskutować w swojej grupie, z Małopolski w swojej itd., a po dyskusjach w internecie będą spotykać się na zjazdach na żywo. Plan miał rozmach, ale nie pasował do internetu.

Uruchomienie Kursu jesienią 2004 zbiegło się astrologicznie z przejściem Jowisza przez mój urodzeniowy descendent. Zgodnie z właściwościami Jowisza i descendentu sprawdziło się to jako wzmożenie moich kontaktów z ludźmi, wyjście w świat z czymś nowym i próbowanie rzeczy wcześniej nie praktykowanych.

Po pierwszym roku w wakacje 2005 prowadziłem dwa warsztaty kontynuujące Kurs: w Bogdanach koło Olsztyna i w Karpaczu pod Śnieżką. Oba ogromnie udane i wspominam je z dużą satysfakcją. (Pierwszy raz byłem na Śnieżce!)

Na drugim roku (od września 2005) przyszły dwie duże zmiany. Zacząłem pracować z dwiema grupami równolegle: z "drugim rokiem" i z "pierwszym rokiem". Grupy te przeważnie działały osobno niewiele o sobie wiedząc, chociaż miały środki do wzajemnej komunikacji. Druga zmiana polegała na tym, że przesiedliśmy się z dyskusjami z listy pocztowej na forum na stronie kursowej. Forum to było mało wygodne, gdyż było to doraźnie zaadaptowane do naszych potrzeb open-source´owe typowe forum "php-BB", które nie było narzędziem zorientowanym na nasze cele. Dlatego równocześnie używaliśmy list dyskusyjnych. Z tamtego roku miło wspominam to, że na stronie tytułowej kursu zamieszczałem zdjęcia: kwiatów, wiewiórek itp. i to był taki sympatyczny akcent.

W kolejne wakacje były warsztaty znów w Bogdanach. (Pamiętacie, jakie upalne było tamto lato?)

Trzeci rok zaczął się we wrześniu 2006. Ówczesny nasz programista Tomek Jędrzejczak zaprojektował i zrobił nową stronę Kursu, a właściwie cały rozbudowany interaktywny serwis. (Który od tamtej pory zewnętrznie wiele się nie zmienił, choć przeszedł głębokie przebudowy w swoich info-wnętrznościach.) Nowe fora miały łączyć funkcje zwykłego forum i listy dyskusyjnej, jako tak zwane listoforum - i wiele rzeczy z tego projektu działa nadal. Kurs podzieliłem na dwie grupy: Początkujących i Zaawansowanych, przez tych drugich rozumiejąc osoby, które wcześniej zaliczyły przynajmniej początkowy rok Kursu. Zimą dołączyłem trzecią grupę tematyczną - Tarot.

Wiosną 2007 pisałem książkę "Astrologia samopoznania", a właściwie komponowałem ją z dotychczasowych wykładów kursowych, sporo jednak dopisując i przerabiając. Papier jest jednak znacznie bardziej wymagającym i dyscyplinującym nośnikiem informacji niż strony internetu. Choć okazało się, że wymaga znacznie więcej pracy i czasu niż mi się z początku wydawało, książka została skończona i wydana, i w czerwcu br. trafiła do Czytelników.

Ten rok przynosi kolejne zmiany. Jak już wielokrotnie pisałem, wprowadziłem dwustopniowy podział: na Klub, do którego należą wszyscy zapisani, i grupy intensywne, które rekrutują się (paskudne słowo, ale nie znajduję ładniejszego zastępnika) spośród Klubu, są dwie jednocześnie i trwają jeden trymestr, a potem są zastępowane nowymi grupami z innym tematem. Ten system pracy wziął się jako remedium na pewien kłopot, który wielokrotnie obserwowałem: że rok szkolny liczący 10 miesięcy to dla wielu osób zbyt długi czas, żeby w internecie utrzymać ciągłą uwagę i z uwagą śledzić temat. Ciągłość pracy niestety zbyt często się rwała, a w ciągu trzech miesięcy rwać się będzie mniej (tak myślę) niż w ciągu dziesięciu.

Ta zmiana należy do wielu punktów, w których odchodzę z Kursem od modelu szkoły. Szkoły z klasami, z pracą w grupach lub dwójkach, z obecnością (na lekcjach), "rokami" szkolnymi itd. Internet jest środowiskiem radykalnie odmiennym od szkoły czy uczelni "naziemnej". Podobieństwa są mylące i minione trzy lata widzę jako mój bój o przezwyciężenie wzorowania się na szkole. Tylko jak, hmmm..., zrobić, żeby moje doświadczenie w e-edukacji (chyba równie ciekawe jak w samej astrologii) nie przepadły? Oto pytanie.

Życzę powodzenia i satysfakcji na Kursie
Wojciech Jóźwiak
3 września 2007

2007-09-07. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Aktualności AstroAkademii

SPIS ↓ Akademia Astrologii na najbliższą przyszłość »

Pisanie komentarzy niedostępne.