2022-01-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Wykłady dla ITS

« Wprowadzamy zodiak, a wcześniej aspekty SPIS ↓ Kiedy planety są silne? (Ważne?) »

Najkrócej o planetach

Krótkie hasła na znaczenia planet: minimum, które trzeba zawsze trzymać w pamięci.

Po ekliptyce (o której opowiadałem w poprzednich 2 wykładach dla ITS) przesuwają się planety. Ich klasyczna liczba to 10 – przynajmniej tyle ich jest w sensie astrologii. Każda z nich „jest od czegoś” – rządzi pewną dziedziną życia, obszarem zachowań, także obdarza szczególnym temperamentem. Tutaj wymienię je w takiej kolejności, w jakiej najłatwiej jest je zauważyć. (Najłatwiej zauważyć, że u kogoś w horoskopie dana planeta się przejawia.)

Mars: przejawia się jako gniew, agresja, chęć działania, wola walki, skuteczność w działaniu, szybkość, sprawność, zrywność, zmierzanie do celu: i to możliwie prosto i szybko. Mars kojarzy się z ogniem, gorącem, wybuchem, walką, także krwią; w przyrodzie z żelazem, drapieżnikami, zębami, pazurami i rogami. Jest ekwiwalentem żywiołu Ognia.

Jowisz: przejawia się jako ekspansja czyli powiększanie: powiększanie własnej siły, mocy, znaczenia, liczby zwolenników, sławy. Także jako ekstrawersja, czyli wychodzenie ku innymi, publiczne występy i działalność organizatorów i przewodników. Jowisz kojarzy się ze sprzyjającym losem, pomyślnymi okolicznościami, z „dobrą fortuną”, okazjami i życiowym fartem. Także z bogactwem, zarówno materialnym, jak i bogactwem doświadczeń i innych atutów. Daje optymizm, wiarę w siebie i własne możliwości. Negatywnie przejawia się jako przesada i fantazjowanie.

Saturn: przejawia się jako ograniczenia, rygory, ścisłe zasady i prawa, jako trzymanie ścisłych ram i reguł. Kojarzy się z chłodem, sztywnością, formalizmem, determinizmem („będzie tak jak musi być”) czyli boginią Ananke, fatalizmem. Także z logiką i nauką (science). Ze starością. W ciele człowieka: z kośćmi. W przyrodzie: z istotami mającymi skorupy i inne sztywne osłony jak żółwie, żuki, raki i małże. W horoskopach często sygnalizuje to, co boli lub inaczej przeszkadza. Jest ekwiwalentem żywiołu Ziemi.

Księżyc: symbolizuje życie, widziane od strony istot, które dopiero weszły w życie lub pomagają innym to zrobić, a więc każe zwracać uwagę na dzieci (także dzieci zwierzęce i roślinne) i matki, i w ogóle na istoty, które odżywiają, rodzą i karmią innych, czyniąc ich żyjącymi. („Who make them live” – po angielsku lepiej.) Jako wskaźnik charakteru pokazuje tych, którzy łatwo dołączają do innych, wtapiają się w grupę, idą wraz z innymi. Ogólnie symbolizuje społeczeństwo i jego życie codzienne, czyli tzw. „samo życie”. Jest ekwiwalentem żywiołu Wody.

Słońce: w charakterze człowieka przejawia się jako integracja psychiki, czyli jako wewnętrzną jednolitość, stabilność i posiadanie mocnych i jasnych zasad. Przy silnym Słońcu w horoskopie jest niski poziom lęku. Słońce i Jowisz, podobnie jak Mars, są ekwiwalentami żywiołu Ognia, tylko słabszymi.

Wenus: przejawia się jako więzi z innymi i umiejętność ich tworzenia. W charakterze osoby, jako ugodowość („zgodliwość”). czyli rozwiązywanie problemów przez rozmowy i ugody, nie przez agresję i walkę. Kojarzy się ze zgodą, harmonia, pięknem, sztuką (w tym muzyką) i miłością, także erotyczną. Podobnie jak Księżyc, jest ekwiwalentem żywiołu Wody, chociaż ma też cechy innych żywiołów.

Merkury: przejawia się jako aktywność umysłu w postaci poznawania, zainteresowań, badań, poszukiwań, wędrówek, a także umysłowych kombinacji mających na celu zysk. (Słowo „merkantylny” od Merkurego.) Daje cnoty rozsądku, bystrości, (wysokiej) inteligencji, twórczości, kontaktowości, wymowy. Jest ekwiwalentem żywiołu Powietrza.

Uran: przejawia się jako oryginalność, indywidualizm, osobność, także jako niezwykłe skojarzenia i bycie poza codziennością i ogólnie przyjętymi nawykami. Mocą Urana jest przekraczanie granic, jakie nakłada na nas stadne myślenie i obyczaje. Uran kojarzy się z odkryciami i wynalazkami, z okrzykiem „eureka!”, z „innym myśleniem” – np. takim, jakie demonstrują matematycy. Kojarzy się ze szkłem i jego pracą laboratoryjną i optyczną. Mocą Urana jest skupienie. Ekwiwalent żywiołu Powietrza.

Neptun: przejawia się jako rozproszenie i rozpuszczenie, jako utrata granic i ograniczeń; także jako łączność i stopienie się z tym, co nieograniczone. W horoskopach wskazuje na inklinacje lub uzdolnienia mistyczne, religijne, muzyczne, poetyckie lub fantastyczne. Ekwiwalent żywiołu Wody, ale także Powietrza.

Pluton: przejawia się jako wyjście poza bezpieczny świat (poza strefę bezpieczeństwa). Oznacza ryzyko, konieczność walki, sięganie po ostateczne rezerwy i w ogóle oznacza dojście do skraju, do krawędzi, a przez to mówi o konieczności przemiany. W stosunkach z ludźmi wskazuje na konfrontację: czyli ostateczną styczność z Innym. Ekwiwalent żywiołu Ognia, ale udział innych żywiołów (Wody, Ziemi) też jest widoczny.

O wszystkich planetach wiele było mówione/pisane w AstroAkademii do tej pory. Artykuły o nich łatwo znajdziesz w spisie Wszystkie artykuły. W notce forum "Linki do nagrań o planetach" podaję linki do (niektórych, ważniejszych) nagrań z webinariów o planetach.

lista_planet.png

2022-01-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Wykłady dla ITS

« Wprowadzamy zodiak, a wcześniej aspekty SPIS ↓ Kiedy planety są silne? (Ważne?) »

Pisanie komentarzy po zalogowaniu/rejestracji.