2011-07-02. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Panorama astrologii

« Część 7. Grupy znaków SPIS ↓ Część 9. Tranzyty »

Czytaj w Czytelni

Część 8. Aspekty ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Co to jest aspekt? Jakie są aspekty?

Najprostszym aspektem jest koniunkcja: ma ona miejsce wtedy, kiedy dwie planety leżą bardzo blisko siebie, najlepiej w tym samym miejscu zodiaku. Realnie, na niebie, widoczne są one wtedy blisko jedna drugiej. Innym aspektem jest opozycja - która zachodzi wtedy, kiedy planety znajdują się dokładnie po przeciwnych stronach nieba i rysowane są w przeciwnych miejscach kosmogramu. Kąt pomiędzy nimi wynosi 180 stopni.

Kolejne aspekty nazywają się:

To jeszcze nie koniec ich listy, bo w astrologii używa się ponadto kilku tak zwanych "małych aspektów" - wspominam o nich dalej.


Jak przedstawia się aspekty w kosmogramach?

Istnieją dwie główne "szkoły" przedstawiania aspektów w kosmogramach:

W naszym "akademickim" programie rysującym kosmogramy zastosowaliśmy OBIE metody!

Kolory kresek zależą u nas od rodzaju aspektu.


Jaki jest sens aspektów?

Najkrócej można powiedzieć, że poprzez aspekty planety współpracują ze sobą. A to jak współpracują, czy korzystnie czy niekorzystnie dla danego człowieka, to już zależy od tego, który to jest z aspektów. W dużym uproszczeniu powiedzieć można, że są aspekty harmonijne i nieharmonijne, "szczęśliwe" i "nieszczęśliwe". Na przykład trygon jest szczęśliwy i kiedy u kogoś w kosmogramie trygon tworzą, powiedzmy, Jowisz i Saturn, to człowiek ów jest sprawnym, rzutkim organizatorem, który zawsze znajduje najkrótsze drogi do celu. Ale jeśli Jowisz i Saturn ustawiły się w ("nieszczęśliwej") opozycji - o, to wtedy nie jest tak dobrze i posiadacz tej opozycji będzie miał skłonność do wybierania dróg pod górę i pod prąd.


Przegląd aspektów

Aspekty mają swoje właściwości, parametry:

Rząd aspektu - jest to liczba, mówiąca jakim ułamkiem koła (czyli kąta 3Część °) jest dany aspekt, jako kąt. Np. opozycja ma rząd równy 2, bo jej kąt, 180°, dzieli koło na dwie części. Trygon ma rząd 3, bo jego kąt, 120°, to 1/3 koła. I tak dalej.

Orb aspektu - inaczej maksymalny dopuszczalny zasięg aspektu. Wyjaśnię na przykładzie. Zwykle dla kwadratury (90°) przyjmujemy orb=5°. Oznacza to, że np. kiedy dwie planety odległe są w zodiaku o kąt 94,9°, to jeszcze tworzą aspekt-kwadraturę, chociaż ten aspekt jest słaby. Dlaczego tak? - Bo kąt 94,9° różni się od wzorcowego 90° o mniej niż 5°. Ale jeśli te planety "rozejdą się" tak, że kąt miedzy nimi będzie (np.) 95.05° - to już ich aspekt zniknie, nie będzie go.

Uwaga: Nie ma w astrologii zgodnej opinii, jak wielkie są (ile wynoszą) orby dla poszczególnych aspektów. Różni autorzy lubią różne liczby. Orby, które podaję niżej w tabelce, są takie, jakie ja zwykle stosuję i jakie standardowo wyświetlają się w naszym programie.

Charakter aspektu - czyli jego astrologiczne znaczenie. Należy tutaj pamiętać, że aspekt nie jest samodzielnym bytem: jest związkiem dwóch planet! Przez co jego znaczenie jest przede wszystkim znaczeniem TYCH planet. Dopiero do tego znaczenia dokłada swoje "trzy grosze" aspekt jako taki, czyli sam kąt. Niżej przedstawiam te znaczenia.


aspekt rząd kąt orb znaczenie kolor kreski glif(*)
Koniunkcja 1 10° taki jaki związanych planet szary
Opozycja 2 180° 7.6° uporczywe przeszkody w dziedzinie związanych planet ciemno-niebieski
Trygon 3 120° powodzenie, łatwość, samo się dzieje pomarańczowy
Kwadratura 4 90° energia do walki z przeszkodami ciemno-niebieski
Kwintyl (bikwintyl) 5 72° (144°) 4.3° energia, rozmach, wpływ na ludzi czerwony
Sekstyl 6 60° 3.8° powodzenie życiowe i konkretne pomarańczowy
Septyl (biseptyl, tryseptyl) 7 51.43° (102.86°, 154.29°) 3.3° natchnienie, twórczość, intelekt jasno-niebieski
Oktyl (tryoktyl) [inaczej: półkwadrat, półtorakwadrat] 8 45° (135°) przeszkody, ale i zmysł do radzenia sobie z nimi fioletowy
Półsekstyl, kwinkunks 12 30°, 150° 2.1° taki jaki związanych planet - własny charakter mało wyraźny szary

(*) Nasz program astrologiczny nie rysuje/nie używa glifów.

W kosmogramie na stronie Akademii są rysowane - na żądanie, prócz powyższych - także aspekty rzędu 9 czyli nowile (żółta kreska, łagodnie pozytywne) i rzędu 10 czyli decyle (kreska czerwona taka sama jak dla kwintyli, znaczenie podobne). Można też na żądanie wyświetlić aspekty dowolnego rzędu - niektórzy to w kosmogramach obserwują.


Aspekty wielkie i małe

Cztery pierwsze aspekty z powyższej listy (koniunkcja, opozycja, trygon, kwadratura) i sekstyl zwane są wielkimi aspektami. Pozostałym pozostała nazwa małych aspektów. Nie znaczy to, że należy je pomijać - często okazują się być równie ważne jak te wielkie.

Aspekty wielkie plus półsekstyl i kwinkunks nazywane są aspektami zodiakalnymi. Ich kąty są wielokrotnościami kąta 30 stopni, czyli liczą sobie całkowitą liczbę znaków. Np. opozycja odpowiada odległości 6 znaków, trygon - odległości 4 znaków itd. Planety które tworzą aspekty zodiakalne mają podobne położenie w znakach - za to różnią się znakiem.


Przykładowe aspekty

Link do pełnego kosmogramu


Zobaczmy aspekty na przykładzie kosmogramu Anity Lipnickiej, który znamy już z pierwszego wykładu. Na rysunku są tylko aspekty tzw. wielkie.

Co możemy wywnioskować z powyższych aspektów pani Anity?

Koniunkcja Księżyca i Wenus oznacza, że jest osobą wrażliwą, współczującą i opiekuńczą.

Sekstyl Merkurego z Marsem: że jest inteligentna i sprawna w dyskusjach.

Koniunkcja Marsa i Jowisza oznacza przebojowość i otwarty charakter.

Kwadratury Marsa i Jowisza do Saturna: że lubi trudne sytuacje, w których może się sprawdzić.

Trygon Księżyca do Neptuna to coś, co powinni mieć artyści: to wyobraźnia, wyczulenie na to, co niezwykłe, dalej: natchnienie i romantyzm, a może nawet i "widzenie rzeczy niewidzialnych".


Wojciech Jóźwiak


2011-07-02. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Panorama astrologii

« Część 7. Grupy znaków SPIS ↓ Część 9. Tranzyty »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.