2015-08-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Los, moc, karma

« Kłopoty z karmą i przeznaczeniem SPIS ↓

Czytaj w Czytelni

Saturnowe zwierzęta ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Saturnowe zwierzęta: które to są i po czym je poznać?

Saturn oznacza sztywność, dyscyplinę, rygor, trzymanie się zasad. Jego podstawowym sensem, jego „rdzeniem”, są sztywne ściany, mocno trzymające całość w jednym kształcie. Można powiedzieć, że Saturn jest po to, żeby rzeczy nie rozłaziły się, żeby trzymały się swojego kształtu. Ludzie saturnowi mają swoje niezłomne (lub sztywne) zasady, których się trzymają, a saturnowy ubiór to... sztywny mundur.

Po czym w takim razie poznać saturnowe zwierzęta? – Ano po tym, że trzymają się sztywno i wyglądają jak wtłoczone w mundur albo w pancerz. Tak, żółwie, żuki i raki są niewątpliwie saturnowe. Poznajemy to po ich skorupach.

turtle.jpg

Ale ślimaki i małże mają skorupy, lecz z tych skorup wystaje ich ciało miękkie, lejące się i oślizłe. To są cechy całkiem innej planety, nie Saturna tylko Neptuna. Ośmiornica jest krewniaczką ślimaków, która ewolucyjnie zrzuciła skorupę i wyspecjalizowała się w miękkości i przelewaniu. Ośmiornice potrafią wchodzić do butelek, których szyjka jest wielokrotnie węższa niż ich ciało. Przelewają się, jakby były zrobione z samej wody. To są stworzenia w najwyższym stopniu neptunowe!

Bardzo saturnowe są owady, których ciało ukryte jest w sztywnym pancerzyku. U chrząszczy ten pancerz jest twardy szczególnie i wyglądają one jak wojownicy zakuci w zbroję. Ale widocznie nie da się przeżyć całego życia w saturnowej zbroi i chrząszcze za młodu są miękkimi larwami, pędrakami. Łatwiej rosnąć i powiększać się, kiedy ma się miękkie ciało.

Wśród naszych krewnych ssaków nie-saturnowe są gimnastykujące się na gałęziach małpy, zwłaszcza gibbony i orangutany, które są miękkie i porozciągane jak akrobaci. Nie są saturnowe koty, które chętnie przewracają się na grzbiet i słyną z miękkości. Bardziej sztywne są psy, które czują się najpewniej, gdy stoją twardo czterema łapami na ziemi. Jeszcze sztywniejsze są konie, antylopy lub żyrafy, które potrafią funkcjonować tylko w pozycji dostojnie i sztywno wyprostowanej. Konie, wiadomo, nawet do snu się nie kładą.

Bardziej od nas, ssaków, saturnowe są ptaki. Do usztywnienia zmusiło je życie w kapryśnym i chaotycznym żywiole powietrza. Samoloty muszą być sztywne – i tak samo ptaki, by latać, muszą mieć odpowiednio solidną konstrukcję. Dlatego kręgosłup zrósł im się w jeden sztywny pręt, a stawy w kończynach działają jak zawiasy. Do tego ptaki trzymają swoje ciało, lub tylko samą głowę, stale w jednym sztywnym układzie współrzędnych. Jakby znały geometrię Kartezjusza. Naprawdę! Kiedy trzymasz ptaka w ręku i nim ruszasz, jego głowa, jak tylko może, pozostaje w jednym miejscu, do tego utrzymując położenie w pionie i w poziomie. Jego świat jest sztywno i precyzyjnie zorientowany według siły ciężkości. Ponadto ptaki mają pióra, które tworzą na ich ciele rodzaj pancerza. Są ssaki bez sierści, np. słonie, delfiny i my, ale ptak bez „pudełka” z piór nie istnieje. Nawet wyobrazić sobie taki stwór trudno.

Wśród ptaków są istoty mniej lub bardziej saturnowe. Bociany i żurawie są niby podobne, ale gdy im się lepiej przyjrzeć, to okazuje się, że bocian potrafi tylko sztywno kroczyć, a żuraw również biegnie, skacze i tańczy! Bociana na niebie widzimy, jak krąży na sztywno rozpostartych skrzydłach jak aparat-szybowiec, bo latanie przez machanie skrzydłami go męczy. Żurawie robią inaczej: chociaż znają lot szybowcowy, to chętniej latają aktywnie, same biją skrzydłami nie czekając aż prąd powietrza niby jakiś taśmociąg pociągnie je ze sobą. Cechą Saturna, prócz sztywności, jest też bezwładność i czekanie na okazję. Jak widać, bocian jest wybitnie saturnowy, a żuraw ma domieszki innych planet. Żurawie wydają głosy gardłem, jakby grały na trąbce, instrumencie jowiszowym. Bociany tylko klekoczą czyli kłapią dziobem, jak na saturnowym perkusyjnym instrumencie, ksylofonie.

2015-08-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Los, moc, karma

« Kłopoty z karmą i przeznaczeniem SPIS ↓

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.