2013-08-30. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Progresja sekundarna a cykle planetarne i... SPIS ↓ Sławne Bliźnięta z różnych miejsc tego... »

Sławne Panny

Podręczniki astrologii mówią o Pannach: skrzętne, pracowite, uporządkowane, zorganizowane, „porządnickie”, dobrze wyuczone – ale właściwie, to nudne. No tak, bo to przecież znak żywiołu ziemi, czyli sam konkret i proza. Jednak znak Panny posiada swoją strukturę subtelną; bierze się ona stąd, że w tym znaku są szczególne „gorące punkty”, w których przeważają inne żywioły: ognia, wody, także ziemi, czyli żywioł ziemi jest tam szczególnie spotęgowany. Przyjrzyjmy się tym puntom na przykładzie sławnych ludzi urodzonych ze Słońcem w odpowiednich miejscach.

W punkcie 4º17' znak Panny „łapie rezonans” z ognistym punktem 0º Barana; tworzy z nim aspekt siedmiokrotny. Urodzeniowe Słońce w tym miejscu i w jego pobliżu zachowuje się tak, jakby było w koniunkcji z Marsem, a może też jednocześnie z Uranem. Kiedyś nazwałem ten punkt „wściekłą Panną”, a jego niewątpliwym zwierzęciem mocy jest... osa! Ludzie mający tam coś ważnego, np. urodzeniowe Słońce, Księżyc lub ascendent, są zawzięci i rywalizacyjni, „nie dają się” i noszą w sobie typowo marsowe wojownicze energie. Przykładem sławna polska... sztangistka, Agata Wróbel, urodzona 28 sierpnia 1981, więc ze Słońcem w samym tym punkcie. Albo mistrz tenisa i milioner Wojciech Fibak, ur. 30 sierpnia 1952 – Słońce też blisko tego punktu. Wśród hiper-przebojowych gwiazd urodzonych w polu rażenia tego punktu zodiaku jest też ś.p. Michael Jackson, 28 sierpnia 1958, Słońce 6º09' Panny. (Słońce w ten obszar wchodzi 27 sierpnia.)


Jednak dalej, w pobliżu 12 stopnia, charakter Panien odmienia się radykalnie. Punkt 12º Panny pozostaje w aspekcie (pięciokrotnym) do wodnego kardynalnego punktu 0º Raka, więc Panny z tego rejonu stają się wrażliwe, subtelne i artystycznie wyrafinowane. Klasycznym przykładem jest Juliusz Słowacki, Słońce 11º12'. Jego współczesnym odpowiednikiem jest poeta kina, Werner Herzog – Słońce 12º Panny, też z potężnym Księżycem i tak jak nasz wieszcz do głębi romantyczny. Ten obszar Panny ma szczęście do awangardowych artystów: tu urodził się niezapomniany muzyk rockowy Freddie Mercury (5 września 1946, Słońce 11º55'). Także John Cage (5 września 1912, Słońce 12º34'), pionier i klasyk nowoczesnej muzyki „chaotycznej”.


W następnych stopniach znak Panny dojrzewa, aby swój szczyt i formę ostateczną osiągnąć w ziemnym siedmiokrotnym punkcie 17º09'. osoby z tego stopnia i następnych są to istne „super-Panny”: mistrzowie skupienia na ważnych szczegółach, wybitni profesjonaliści, eksperci, wynalazcy, niekiedy wręcz mędrcy. W tej zodiakalnej krainie urodził się Carl Zeiss, wynalazca i producent aparatury optycznej (11 września 1816, Słońce 18º Panny). Tutaj miał Słonce „papież” science-fiction i futurolog Stanisław Lem (12 września 1921, też ok. 18º Panny). Chwilę później, ale również w zasięgu tego punktu, urodził się jeden z najgenialniejszych fizyków, odkrywca kwarków, Murray Gell-Mann: 15 września 1929, więc Słońce ok. 20º. (Słońce wchodzi w ten sektor 10 września.)


W swoich ostatnich stopniach znak Panny odbiera wpływy żywiołu powietrza za sprawą sąsiedniego znaku Wagi i jej planety-władczyni, Wenus. Pod koniec Panny obserwujemy istny wysyp artystów i artystek, jak polska pierwsza gwiazda XX wieku, Irena Kwiatkowska (24º Panny). Greta Garbo (też 24º Panny). Wieczne piękne Sophia Loren i Grażyna Szapołowska (obie z 26º Panny). Wiecznie wzruszający Jerzy Połomski (25º) i Leonard Cohen (28º). Jest tu autor jednej z najsławniejszych powieści świata, „Egipcjanin Sinuhe”, czyli Mika Waltari (26º Panny). A także sławny seksuolog prof. Andrzej Jaczewski (28º) i równie sławny fotografik Tomasz Gudzowaty (26º Panny). Słońce przebywa tam między 17 a 23 września, to „Panna wdzięczna” - tam można nazwać ten odcinek.

Oczywiście, każdy horoskop jest modyfikowany przez położenia Księżyca, ascendentu i pozostałych planet, ale robiąc horoskop Pannie naprawdę warto wziąć pod uwagę te szczególne miejsca tego znaku.

2013-08-30. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Progresja sekundarna a cykle planetarne i... SPIS ↓ Sławne Bliźnięta z różnych miejsc tego... »

Pisanie komentarzy po zalogowaniu/rejestracji.