2015-10-08. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Podobieństwa ćwiartek cyklu Saturna do faz... SPIS ↓ Nobel Dylana »

Węzły Księżyca i baśń o Kopciuszku

W horoskopach oprócz planet rysowane są znaczki, które wyglądają jak haftka: > <

To węzły Księżyca. Nie są planetami! Są to punkty, w których orbita Księżyca przecina ekliptykę. Pierwszy znaczek oznacza węzeł południowy, i tam Księżyc przechodzi na południową stronę ekliptyki. Drugi znaczek, to węzeł północny – tam Księżyc przechodzi na północną, czyli naszą, stronę ekliptyki.

Ważny fakt jest taki, że jeśli Księżyc i Słońce przechodzą jednocześnie przez jedno z tych miejsc, czyli tworzą tam koniunkcję, wtedy na Ziemi jest zaćmienie Słońca – ponieważ wtedy „stoją” one w jednej linii i Księżyc zasłania Słońce. Druga sytuacja jest taka, że Księżyc jest w jednym z węzłów, a Słońce w drugim, przeciwnym – i wtedy Ziemia znajduje się pomiędzy Księżycem a Słońcem i jej cień zasłania Księżyc. Skutek: widzimy zaćmienie Księżyca.

Prócz tego, że węzły są miejscami, gdzie co jakiś czas zdarzają się zaćmienia, to również same jako takie mają znaczenie w astrologii. Niedawno trafiłem na ciekawą prezentację ich znaczenia. Znaczenie węzłów dobrze ilustruje baśń o Kopciuszku!

Baśń znamy, ale przypomnijmy ją sobie. Kopciuszek była dziewczynką, której matka umarła, ojciec ożenił się na nowo, a jego zona, macocha Kopciuszka, była dla przybranej córki niedobra i „zesłała” ją do pracy jako kuchenną służącą, gdzie – w podziemiu domu – dziewczyna spała w popiele, zajmowała się paleniem w piecach i czyszczeniem garnków. Z powodu popiołu po angielsku nazywa się ładnie Cinderella, po włosku Cenerentola, po francusku Cendrillon – wszystkie te imiona od łacińskiego słowa cinis czyli popiół.

Baśń kreśli obraz zdołowania, jakiego doświadczała dziewczyna. Ale jej podziemie było zarazem dla niej schronieniem, bezpiecznym miejscem, gdzie nikt jej nie zagrażał i gdzie mogła rozwinąć swój talent – bo jako palaczka pieców i czyścicielka naczyń była niezrównana.

To podziemno-popielne schronienie Kopciuszka to jest właśnie sens południowego węzła księżycowego. Węzeł południowy pokazuje tę dziedzinę życia, w której wszystko nam przychodzi łatwo, gdzie łatwo rozwijamy nasze talenty (jak Kopciuszek swój talent do sprzątania), ale jednocześnie mamy tam nader ograniczone możliwości rozwoju. Ta dziedzina życia nas przyciąga swoją „małą łatwością”. Czujemy się tam bezpiecznie, jest ciepło-miło, ale nad głowa masz szklany sufit – wyżej nie pójdziesz! Ta sytuacja trzyma cię i nie puszcza dalej.

Osiągasz tam łatwe sukcesy, jesteś ceniony i chwalony, ale jest w tym uporczywe poprzestawanie na małym. Hindusi w swojej astrologii twierdzą, że południowy węzeł pokazuje naszą karmę, czyli to, co w poprzednich wcieleniach przećwiczyliśmy do znudzenia i teraz to nam przychodzi łatwo. Ale to jest pułapka! Trzeba się rozwijać. Tylko jak?

Ten kierunek rozwoju pokazuje przeciwny węzeł Księżyca, północny. W baśni jest to dalszy ciąg przygód Kopciuszka.

Bo oto królewicz ogłasza bal, na który zaprasza dziewczęta z całego kraju, chce wybrać jedną za żonę. Na bal wybierają się przybrane siostry Kopciuszka, ale i ona sama niespodziewanie wyraża wolę pójścia na bal. Ale jak to ma zrobić? – Pomaga jej wróżka, która ją przeczarowuje w olśniewającą piękność. Jednak czar działa tylko do północy i przed tą godziną dziewczyna musi uciekać z balu. Gubi wtedy swój szklany pantofelek, po którym królewicz ją odnajduje w końcu w jej podziemiu i w „kopciuchu” odkrywa swoją wybrankę.

Ta historia z balem i czarodziejską przemianą ilustruje znaczenie północnego węzła – oznacza on nasz ukryty potencjał. Oznacza nasz kierunek rozwoju. Który nie jest łatwy i nie jest wcale oczywisty i zawsze stanowi dla nas wyzwanie. Jednak często dzieje się tak, że gdy ktoś w końcu decyduje się w tym kierunku pójść, natrafia na sprzyjające przypadki, a nawet małe cuda – jakby pomagały mu dobre wróżki. Ale trzeba do tego mieć odwagę i samemu w tamtą stronę wyruszyć!

(8.X.2015)

Literatura: The Nodes. by Dana Gerhardt. Cinderella Does the North Node or Why She Runs Away from the Ball

2015-10-08. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Więcej dla ciekawych

« Podobieństwa ćwiartek cyklu Saturna do faz... SPIS ↓ Nobel Dylana »

Pisanie komentarzy po zalogowaniu/rejestracji.