2011-02-08. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« 19 lat cyklu Metona SPIS ↓ Co to są domy? »

Czytaj w Czytelni

Co widzimy w kosmogramie? - najbardziej wstępny wstęp do astrologii ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Astrologia pracuje z kosmogramami. Weźmy dla przykładu jakiś kosmogram - niech to będzie kosmogram na "teraz" - na chwilę, kiedy zacząłem pisać niniejszy tekst:



To jest kosmogram rysowany przez "nasz" program z witryny AstroAkademii.

Znaki zodiaku i planety są w nim zaznaczone umownymi "znaczkami" czyli glifami. Każdy wie, co one oznaczają, ale dla porządku przypomnę:



Tutaj przy planetach mamy, jak się nazywają. To samo przy znakach.

Uwaga, ważna: w astrologii do planet zalicza się Słońce (które faktycznie jest gwiazdą), Księżyc (który jest księżycem czyli satelitą Ziemi) oraz Plutona, który astronomowie uznali za planetę "niedoskonałą" i zaliczają do tzw. planet-karłów. Jest ich wiele, ale z nich tylko Pluton jest regularnie rysowany w kosmogramach.

Za to z prawdziwych planet nie rysuje się Ziemi - a raczej rysuje, tylko inaczej niż pozostałe planety. Dlaczego? - Bo nie przebywa na niebie tylko my na niej stoimy. Ziemia w kosmogramie reprezentowana jest przez linię horyzontu - to ta pozioma gruba szara linia.

Czym jest to koło kosmogramu, podzielone na znaki zodiaku? - To jest ekliptyka. To jest koło na niebie, po którym przesuwają się Słońce i planety. Słońce leży dokładnie na ekliptyce - z definicji. Inne planety mogą odchylać się od niej, ale niewiele - najwyżej klika stopni. Pół ekliptyki "widać" nad horyzontem - i to jest na rysunku górna połowa zodiaku, nad szarą linią horyzontu. Pół jest niewidoczne, bo je Ziemia przesłania - na rysunku połowa dolna, pod horyzontem. Uwaga: w astrologii ważne są wszystkie planety, niezależnie czy są na niebie czy "pod ziemią" - poniżej horyzontu.

Ekliptyka została podzielona na 12 równych części-sektorów po 30 stopni. Nazywamy je znakami zodiaku. Znaków jest 12 z definicji i nie ma trzynastego. Ich nazwy są takie jak sąsiednich gwiazdozbiorów, ale w naszej epoce gwiazdozbiory są przesunięte względem znaków, i np. gwiazdy z gwiazdozbioru Barana przeważnie leżą w astrologicznym znaku Byka.



Ekliptyka przedzielona horyzontem Ziemi


Jeszcze popatrzmy na te szare linie. Pozioma przedstawia linię horyzontu. Po lewej stronie rysunku (czyli po wschodniej stronie rzeczywistej przestrzeni) leży punkt, w którym horyzont i ekliptyka przecinają się. Jeśli "coś" - planeta, gwiazda, Słońce, Księżyc - znajduje się w tym punkcie, to w tym momencie wschodzi. Czyli to jest punkt wschodzenia ciał niebieskich. Fachowo nazywa się ascendent, co po łacinie znaczy "wschodzący". Ascendent jest ogromnie ważny w astrologii - kiedy astrolog dostaje kosmogram (horoskop) to najpierw patrzy na ascendent.

Po przeciwnej stronie horyzontu znajduje się descendent - czyli punkt w którym planety zachodzą.



lokalny południk, medium coeli, imum coeli

Druga gruba szara linia przedstawia południk - tak zwany lokalny południk, czyli ten, który przechodzi przez punkt na Ziemi dla którego rysowany jest kosmogram. Linia ta z definicji wskazuje kierunek południe-północ. Punkt ekliptyki, który leży w kierunku południowym, nazywa się fachowo, z łaciny, medium coeli czyli "środek nieba". Wznosi się on nad horyzontem i w punkcie tym planeta znajduje się najwyżej na niebie - podczas danej doby.

Przeciwny punkt ekliptyki nazywa się imum coeli - "dół nieba", leży pod horyzontem i na północy, i planeta tam osiąga najniższy punkt swojej dobowej drogi po niebie.

Słowo coeli znaczy: "(kogo, czego?) nieba"; w tradycyjnej polskiej wymowie łacińskiej wymawia je się: "celi", podczas gdy starożytni Rzymianie wymawiali to słowo: "kojli". Można mówić i tak, i tak.



Cztery punkty kardynalne kosmogramu: ascendent, medium coeli, descendent, imum coeli

Planety w ciągu doby wschodzą (czyli: przechodzą przez ascendent), górują (przechodzą przez medium coeli), zachodzą (...przez descendent), dołują (...przez imum coeli) po czym znów podnoszą się by wzejść na wschodnim horyzoncie - i tak dalej. Na rysunku i ′w terenie" poruszają w kierunku wskazówek zegara.

Ale gdy obserwować je w zodiaku, to na tle zodiaku, czyli na tle nieba z gwiazdami, poruszają się z Barana do Byka, stąd do Bliźniąt itd. - a więc w kierunku zodiaku, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Słońce i Księżyc w tym kierunku przesuwają się stale - a "zwykłym" planetom co jakiś czas zdarza się poruszać w przeciwną stronę. Taki wsteczny ruch nazywa się retrogradacją. Ten ruch jest pozorny i wynika stąd, że Ziemia z której obserwujemy ruchome planety, sama też się porusza.


Wróćmy do rysunku 1. Patrząc nań po tych objaśnieniach, widzimy na nim trzy główne grupy elementów kosmogramu: (1) planety, (2) znaki zodiaku, czyli wyróżnione miejsca-sektory ekliptyki, i (3) punkty kardynalne kosmogramu, w skrócie nazywane "osiami". Tak się zbiorczo nazywa ascendent, medium coeli, descendent i imum coeli.

Widzimy też kilka ciekawych astro-faktów.

Oto Uran leży prawie ściśle w medium coeli (MC), a Jowisz blisko tego punktu. Planety leżące w pobliżu osi kosmogramu są szczególne ważne - mówi się, że dominują w kosmogramie/horoskopie.

Trzy pary planet leżą prawie w tym samym punkcie, albo bardzo blisko. Są to: Wenus i Pluton, Mars i Słońce, Uran i Jowisz. Mówimy, że Wenus z Plutonem tworzą koniunkcję - i to samo o pozostałych parach. Koniunkcja jest wtedy, gdy dwie planety "nakładają się" na siebie na niebie. Koniunkcje są ważnymi układami planet.

Koniunkcja jest przykładem aspektu. Inny aspekt będzie wtedy, kiedy dwie planety leżą naprzeciwko siebie. Popatrz na Księżyc w Baranie i Saturna w Wadze: tworzą one opozycję. To jest inny przykład aspektu. W kosmogramach AstroAkademii aspekty są rysowane jako kolorowe linie od planety do planety. Nie wszystkie programy przedstawiają je tak wygodnie.


Więcej przeczytasz, przedyskutujesz, sprawdzisz swoją wiedzę w AstroAkademii»

2011-02-08. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« 19 lat cyklu Metona SPIS ↓ Co to są domy? »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.