Akademia Astrologii, prowadzi Wojciech Jóźwiak
Akademia Astrologii • prowadzi Wojciech Jóźwiak (od 2004r.)
astrologia samopoznania • tarot • świat symboliczny

Wojciech Jóźwiak - o mnie

Urodziłem się 18 kwietnia 1951 ze Słońcem w Baranie, Księżycem w Pannie i ascendentem w znaku Ryb. Ukończyłem biofizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Z początkiem lat 1980-tych zainteresowałem się astrologią, której do tej pory pozostaję wierny, także chińską wróżebną Księgą Przemian (Yijing) i kartami tarota. Mając za sobą solidny trening w naukach ścisłych, dostrzegałem w tych ezoterycznych systemach rzeczy, których większość miłośników nie widzi lub widzi nie dość jasno, mianowicie ich matematyczną i geometryczną strukturę, i podobieństwo do modeli znanych np. z cybernetyki. Te spostrzeżenia dały początek koncepcji geometrii pojęć, o której pisałem później w kolejnych książkach.

Około 1985 r. natrafiłem na dwie idee, które w następnych latach rozwinąłem. Pierwszą były cykle planetarne - rządzące życiem i karierą ludzi, zależne od bieżącego ruchu planet na tle osi urodzeniowego kosmogramu. Najpierw skupiłem się na cyklu Saturna,  trwającym 29 lat (który opisałem w książce Cykle zodiaku, 1992), później odpowiednie reguły zastosowałem także do 12-letniego cyklu Jowisza.

Drugą ideą były punkty pięciokrotne i siedmiokrotne w zodiaku, rozszerzające pojęcie znaków, co także przedstawiłem w w/w książce.

W tamtym czasie zapoznałem się z koncepcją Johna Addeya - funkcji harmonicznych w horoskopie; oraz z dorobkiem badawczym, ideami, poszukiwaniami historycznymi (i auto-krytyką) Michela Gauquelina, niewątpliwie najbardziej rewolucyjnej postaci w dziejach astrologii. Dalsze moje poszukiwania w astrologii szły w kierunku znalezienia praktycznych metod czytania kosmogramów zgodnych z ideami tamtych uczonych. Jednocześnie odrzuciłem takie "świętości" astrologii, jak domy, węzły, "punkty arabskie", nie mówiąc o nowszych pomysłach jak midpunkty czy "dwady", przekonując się, że ich wartość nie różni się od przesądu.

Także w latach 80-tych zacząłem tłumaczyć Księgę Przemian - Yijing, wg Richarda Wilhelma, wydaną w 1994 r. Później przetłumaczyłem i opatrzyłem praktycznymi komentarzami "nową", bo odkrytą dopiero w latach 1970-tych Księgę Przemian z Mawangdui; za Edwardem Shaughnessy'm.

Co do tarota, szukałem powiązań symboli kart z astrologią i ogólniejszymi regułami geometrii pojęć; udało mi się to w roku 1996, wyniki znajdziesz w książce "Tarok wróżebny i wizyjny"; także w artykule "Koło czyli tarok i zodiak", dostępnym w Internecie - w Tarace.

W 1987 r. zebrałem pierwszą grupę do wspólnego studiowania i dyskutowania astrologii i pokrewnych dziedzin. W późniejszych latach prowadziłem - już jako wykładowca i trener, trzy następne takie grupy.

W 1994 zapoznałem się (w książce Helen Palmer) z enneagramem i stałem się fanem tego systemu prawie na równi z astrologią czy tarotem.

W latach 1995-2003 - w ciągu jednej ćwiartki cyklu Saturna! - pracowałem jako astrolog radiowy: w ogólnopolskim Radiu Zet miałem codzienną audycję z żartobliwymi prognozami dla znaków zodiaku. W audycji tej wykorzystałem jednak przede wszystkim "poważny" składnik mojego astrologicznego warsztatu, mianowicie codzienne przejścia Księżyca przez punkty siedmiokrotne, które to zjawisko wcześniej przez wiele lat systematycznie obserwowałem u siebie i w życiu przyjaciół.

Od roku 1995 do dziś piszę cotygodniowe felietony dla tygodnika "Gwiazdy Mówią" pod tytułem "Okiem astrologa". Wkrótce potem jeden z moich przyjaciół wydał ich zbiór jako książkę - nakład dziś doszczętnie wyczerpany, ale w przygotowaniu jest kolejny wybór-tom tych tekstów.

Na początku lat 80-tych zacząłem ćwiczyć hatha-jogę, co mimo przerw robię do dziś. W 1986 r. zostałem buddystą, przyjąłem schronienie w linii Karma-Kagyu; brałem udział w praktykach również w później powstałej linii Karma-Kamtzang.

W roku 1995 i następnych brałem udział w warsztatach prowadzonych przez amerykańskiego indianistę i szamanistę Davida Thomsona. Od roku 1999 sam prowadzę warsztaty wzorowane, prócz Thomsona, także na metodach Meksykanina Victora Sancheza oraz na własnych doświadczeniach. Żeby nie nadużywać terminów "szaman, szamanizm", nazwałem te działania praktyką Twardej Ścieżki.

Wiosna roku 1997 założyłem własną stronę pt. "Taraka" - słowo to w sanskrycie znaczy "gwiazda", a w małopolskim dialekcie: "włóczęga". Strona ta stopniowo rozrosła się w duży serwis i dziś liczy około 1000 tekstów blisko 100 autorów i ma 70 tys. wejść miesięcznie.

W 2004 r. zacząłem prowadzić kursy astrologii przez internet w witrynie pod nazwą najpierw "www.kursastro.net", co następnie przekształciłem w obecną Akademię Astrologii - www.astroakademia.pl. Przez kursy i uczestnictwo w AstroAkademii przewinęły się dotąd 1286 osoby - a przynajmniej taki numer w bazie danych nosi obecnie "najwyższy" uczestnik.

Od 1992 r. mieszkam z rodziną w Milanówku, woj. mazowieckie.


Książki - własne, jako współautor i ważniejsze tłumaczenia:


Wojciech Jóźwiak

21 stycznia 2010