2017-02-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Złudzenie rewolucji SPIS ↓ Goethe, Faust i 12 stopień Ryb »

Śmierciowy horoskop Lacana

Jarosław Bzoma napisał: „...chciałbym zaproponować osobom zajmującym się astrologią, aby zbadały jak przedstawia się horoskop pośmiertny (np. Lacana), oparty na momencie śmierci, w sposób analogiczny jak ma to miejsce w przypadku horoskopów urodzeniowych. Chodzi o potraktowanie śmierci jako momentu narodzin do innego ′życia′ i nakreślenie jego horoskopu na po-życie.”

Jest kłopot: przy horoskopach urodzeniowych wiadomo, co się robi: obmyśla się obraz czy psychologiczny profil osoby urodzonej w danym momencie przy danym układzie planet. A tu nie wiadomo, kogo lub co obmyślać. Astrolog po prostu nie wie, co ma robić.

Mogę zrobić co innego: naszkicować astroportret osoby urodzonej w momencie śmierci Lacana, też w Paryżu – czyli kosmogram jego śmierci zinterpretować jako urodzeniowy horoskop. Zauważmy, że ta osoba ma teraz 35 lat.
Kosmogram śmierci Lacana, 9 września 1981 23:45 Paryż


(Horoskopy Jacques′a Lacana i jego śmierci, wraz z tabelami współrzędnych planet, zobaczysz na stronach AstroAkademii.)

Dominująca planetą, w sensie położenia możliwie blisko osi horoskopu, jest Neptun, który leży w pobliżu descendentu: jest to więc ktoś, kto rozumie wszelkich innych, potrafi wczuć się w ich wnętrze, wykazuje wobec nich empatię, sympatię i solidarność. Konkretnie tymi innymi, czyli istotami o innych umysłach, bywają dzieci, psychicznie chorzy, obcokrajowcy („obcokulturowcy”) lub zwierzęta. Mogą też być duchy, ale to skrajnie rzadki przypadek; szamanów jest mało. Generalnie ów urodzony jest osobowością neptunową, więc w jakimś stopniu „niejasną”, kierująca się przeczuciami, przekraczająca racjonalności. Neptun na descendencie może też oznaczać skłonność do bycia uwiedzionym lub owładniętym, lub do podobnego rzucania uroku na innych. Także do nawiązywania związków, znajomości i relacji społecznych, które „wylewają się” z ogólnie przyjętych ram.

Neptun przy tym jest sprzężony przez kwintyl, 72° = 1/5, czerwona linia, z koniunkcją Merkury-Saturn, i tu kryją się dwie sprzeczne rzeczy w jednym czyli gra przeciwieństw: jego umysł (reprezentowany przez Merkurego) jest tyleż ścisły (bo w arcy-bliskiej koniunkcji z Saturnem), co neptunowo wizyjny (przez aspekt 1/5 do Neptuna) – i raczej przez innych lub w stosunkach społecznych jest postrzegany jako wizyjny, za to prywatnie jako ścisły. Ta osoba może mieć ścisłe wykształcenie lub zajęcie (fizyk, informatyk, analityk bankowy) a jednocześnie udzielać się w jakiejś wizjonerskiej sekcie. (Neptun tworzy też sekstyl 60°, pomarańczowy, z Plutonem: ale to mało znaczy, ponieważ ten aspekt trwa już kilkadziesiąt lat.)

Merkury plus cztery inne planety: Saturn, Jowisz, Pluton i Wenus, jest w Wadze, co oznacza „wagową” umysłowość: łatwość godzenia przeciwieństw, ocenę rzeczy z różnych punktów widzenia, także zainteresowania artystyczne lub szeroko-humanistyczne.

Wenus tworzy koniunkcję z Plutonem, a sama Wenus jest w zasięgu punktu 7-krotnego ognistego 25°43′ – razem oznacza to transgresywną realizację przyjaźni, więzi towarzyskich i seksu, lub jakieś ekscesy w tych dziedzinach. (Tym bardziej, że Wenus tworzy aspekt 1/12 = 30° z Uranem.)

Szerszą koniunkcję tworzą Saturn, Merkury i Jowisz, co znaczy, że urodzony/a ma zdolności organizatorskie, zwłaszcza w dziedzinie wiedzy, informacji lub nauki, jest sprawnym organizatorem i innowatorem w tych dziedzinach. Na innowacje i umysł poszukujący nowości wskazuje Jowisz w pobliżu 12°51′ Wagi, punktu 7-krotnego wodnego.

Słońce, Panna 17°06′, jest prawie dokładnie w punkcie 7-krotnym ziemnym 17°09′ – przejawia się to jako zajadła pracowitość i panieńskie dłubactwo w szczegółach; o wielkiej pracowitości mówi też obsadzenie planetami prawej-dolnej ćwiartki horoskopu. Jest w tym także nastawienie: „chcę stworzyć trwałe dzieło, które mnie przeżyje”.

Księżyc, tam gdzie jest – Koziorożec, punkt 7-krot. wodny, górna-prawa ćwiartka – mówi o skłonności do grzęźnięcia w układach rodzinnych i płacenia haraczu energii jakimś małym i lepkim grupom (może to być rodzina), do których urodzony/a ma namiętność należeć.

Prócz tego energiczny/a (silnie położony Mars) i otwarty na inspiracje, wpływy i wiedzę z różnych wielostronnych źródeł – to z powodu ascendentu w Bliźniętach i w zasięgu tamtejszego punktu 7-krot. powietrznego.


(Jeszcze dla ciekawości miłośników astrologii: co ma wspólnego powyższy kosmogram śmierci Lacana z jego urodzeniowym, czyli jaki był wtedy tranzyt? Dobrze widać dwa czynniki: Saturn niedawno zszedł pod urodzeniowy ascendent; Pluton (Waga 22°53′) tworzył bardzo ścisłą opozycję do uro. Słońca, Baran 22°57′. Co oczywiście nie znaczy, że każdy przy takich tranzytach umrze.)


2017-02-04. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Złudzenie rewolucji SPIS ↓ Goethe, Faust i 12 stopień Ryb »

Pisanie komentarzy niedostępne.