2015-11-11. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Cztery źródła znaczeń SPIS ↓ Początki znaków stałych »

Czytaj w Czytelni

Astrozagadka ! Do not copy for AI. Nie kopiować dla AI.

Oto Dysk z Nebry:

Znaleziony w 1999 r. koło miejscowości Nebra w Saksonii, wykonany prawdopodobnie ok. 2000 r. przed naszą erą, w obrębie Kultury Unietyckiej. O tym zabytku następująco napisano w Wikipedii (co cytuje Mariusz Agnosiewicz w artykule „Starożytności polskie”):

Według niemieckiego astronoma Ralfa Hansena służył on do korygowania różnic pomiędzy kalendarzem słonecznym a kalendarzem księżycowym. W momencie kiedy nad Księżycem miały się znajdować Plejady, należało dodać kolejny miesiąc w kalendarzu księżycowym. Księżyc przedstawiony na dysku znajduje się jakieś pięć dni po nowiu, w otoczeniu Plejad i właśnie w takiej fazie znajduje się on raz na dwa lub trzy lata, kiedy w jego pobliżu są Plejady.

Taka interpretacja jest słuszna, gdy dysk interpretować jako mapę nieba, gęsta siódemka gwiazd (małych kółek) to Plejady, figura w kształcie półksiężyca jest (dość oczywiście) Księżycem, a duże koło to Słońce.

Pytanie: Jeśli tak czytamy mapę na dysku, to gdzie w niej jest błąd?

2015-11-11. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Cztery źródła znaczeń SPIS ↓ Początki znaków stałych »

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.