2014-06-26. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Dlaczego znak Raka jest TAKI? SPIS ↓ Ideały znaków zodiaku »

Nowe Raki w kolekcji Akademii Astrologii

Z okazji wejścia Słońca do Raka dodałem, do kolekcji horoskopów sławnych ludzi, kilkoro sławnych Raków. Niżej krótko o nich – ludziach i horoskopach, na razie o dwóch sławnych kobietach.

Meryl Streep natal chart

Meryl Streep

Kosmogram w AstroAkademii » || Kosmogram w AstroTheme »

Raczyca rasowa: urodzona 22 czerwca 1949 podczas letniego przesilenia – Słońce 0°43′ Raka, prawie dokładnie w kardynalnym punkcie Raka. Aktorka z najwyższej półki i ciesząca się zasłużoną światową sławą. Ale zastanówmy się, co właściwie ona ma z Raka? Co możemy dowiedzieć się o jej znaku, obserwując ją i czytając o niej? Zrazu wydaje się, że Streep jest aktorką wszechstronną i po mistrzowsku zagra każdą postać. Ale jak się bliżej przyjrzeć, to jednak jej postaci coś mają wspólnego i szczególnego. W filmie „Dzika Rzeka” grała żonę, która tyleż walczy ze zdeterminowanym mordercą, co broni swojego małżeństwa i ocala męża. W filmie „Co się wydarzyło w Madison County” (oryginalny tytuł: „The Bridges of Madison County”) gra również żonę, która kocha się w fotografiku-wędrowcu, ale zwalcza pokusę i dochowuje wierności mężowi i rodzinie. Film zaś zaczyna się od tego, że jej dzieci po jej śmierci dowiadują się o jej sercowych tajemnicach, które powierzyła tylko pamiętnikowi. W „Pożegnaniu z Afryką” wprawdzie nie jest wzorem małżeńskich cnót, ale za to buduje swoją posiadłość, pilnie uprawia plantację. Jest pionierką cywilizacji zakorzenionej w afrykańskiej ziemi: zakłada tam swoją małą ojczyznę i niby królowa pszczół lub mrówek - staje na jej czele. Podobnie w filmie „Mamma Mia!”, gdzie z niewiarygodnym impetem, śpiewając i tańcząc, wydaje swoją filmową córkę za mąż, widzimy ją jako założycielkę kobiecej dynastii. Meryl Streep okazuje się więc Rakiem nieodrodnym: skupionym na rodzinie, na tradycji i ciągłości pokoleń, wiernym zasadom i od podstaw budującym swoje „społeczne komórki”.

Meryl_Streep_wiki.jpg Do tego zwróćmy uwagę na jej twarz: z profilu wygląda jak Księżyc, tak jak rysuje się go w fazie rogalika: czoło do przodu, podbródek do przodu, a nos (duży) jakby doklejony. Właśnie tak wyglądają rasowe Raki i Raczyce – a przynajmniej taki jest jeden z kilku typowych wariantów ich wyglądu. (Zdjęcie z 1988 r., z Wikipedii.)


Oczywiście, nikt nie jest czystym znakiem zodiaku (znakiem Słońca), więc i Meryl Streep nie jest i nie może być czystym Rakiem. Prócz tego, co ogólne, czyli racze, ma w sobie cechy szczególne, które do typu Raka nie należą i za które odpowiadają inne czynniki jej kosmogramu.

Więc prócz tego, że Rakiem, amerykańska supergwiazda jest jowiszowcem! Gdyż ma Jowisza na osi i to jeszcze na tej osi horoskopu, gdzie Jowisz przejawia się w sposób najbardziej cenny i przynosi najwięcej dobrodziejstw, zarówno „urodzonemu”, jego bliskim jak i ogółowi – ma oto Jowisza na descendencie. Co skutkuje jako jowiszowa otwartość, ekspansywność, dryg i bigiel, czyli werwa, w tym szczególnym wydaniu, które daje właśnie Jowisz na descendencie, a które polega na wysokim uspołecznieniu, zanurzeniu w międzyludzkich prądach i na dawaniu z siebie tego, czego potrzebują inni, i co zarazem tobie przynosi satysfakcję. (Tym, którzy zamierzają się ponownie urodzić, radzę, żeby urodzili się tak, żeby mieć Jowisza na descendencie. – Najlepszy wybór!)

Prócz tego, że Rakiem i jowiszowcem, Meryl Streep jest jeszcze uranikiem, gdyż Słońce ma w ścisłej koniunkcji z Uranem. Jak nazwać najkrócej to, co z tego wynika? – Słoneczni uranicy są klasą dla siebie. Nie przejmują się tym, co ogólne i co robią, lub robić mają, „wszyscy”. Wybierają własną, ściśle indywidualną drogę. Odstają od norm. – Ale to przecież groźne, grozi wewnętrzną destrukcją! – Tak... Więc, żeby sprostać Uranowi na Słońcu, trzeba mieć potężne kotwice lub uziemienia, czyli czynniki, które człowieka trzymają na ziemi i przy konkrecie, i nie dają mu ani odlecieć, ani rozpaść się w psychiczny chaos. W horoskopie Meryl Streep jedną taką kotwicą jest Księżyc w ziemnym, życiowym i cielesnym znaku Byka, a drugą - właśnie ten idący drogą twórczego życia wśród ludzi - Jowisz na descendencie.


Oriana Fallaci nata chart

Oriana Fallaci

Kosmogram w AstroAkademii » || Kosmogram w AstroTheme »

Oriana Fallaci
Foto z: www.oliwazoliwek.pl
„Nie przestanę mówić póki starczy mi oddechu”. Oriana Fallaci (1929-2006)

Oriana Fallaci urodziła się ze Słońcem dalej w głębi Raka: 7°38′. Jej charakter bezkompromisowej wojowniczki, idącej na zderzenie z utartymi poglądami i na konfrontację z wielkimi tego świata, oczywiście nie wynika ze Słońca w Raku, ale z innych planetarnych wskaźników, których wyrazisty układ omówię chwilę dalej. Ale co Fallaci ma (lub raczej miała, nie żyje od 2006 r.) – z Raka? Tym, co z jej postaci najbardziej wdrukowało się w pamięć świata, była obrona europejskich wartości (w tym chrześcijańskich! – chociaż włoska dziennikarka deklarowała się jako ateistka) zagrożonych przez zalew obcych, głównie islamskich imigrantów, którzy kulturą Europy szczerze i jawnie gardzą. Tam, gdzie intelektualny mainstream przymykał oczy na „czasowe”, jak się wydawało, trudności, Oriana Fallaci widziała zaczątek przyszłej i już dzisiaj narastającej agresji na jedyne miejsca świata warte uchowania i obrony – na Europę i w niej na jej rodzinną Florencję. Zachowanie tradycyjnych wartości, ustrzeżenie ojczyzny przed destruktorami i najeźdźcami, emocjonalne przywiązanie do tradycji i miejsca urodzenia – to są wartości i motywacje z gruntu racze. Ale zarazem właściwe w jakiejś części drugiemu znakowi zodiaku, Strzelcowi – a Fallaci miała w Strzelcu swoją najsilniejszą planetę, Saturna.

Dominującą planetą włoskiej pisarki i reporterki był Saturn (26°25′ Strzelca, blisko medium coeli), co dawało jej siłę przekonań i niezłomne trzymanie się tego, co uważała za słuszne i sprawiedliwe. Saturn w MC daje coś jeszcze: ludzie, którzy go mają, na innych patrzą z góry – nawet jeśli są niewysoką kobietą. Fallaci najmożniejszych ze swoich rozmówców stawiała na baczność.

Co więcej z jej nie-raczych dominant? Drugą planetą dominującą przez położenie na osi był Merkury – w Bliźniętach i w podwójnie merkurycznym punkcie tego znaku. Merkury: 16°45′ Bli., powietrzny punkt siedmiokrotny: 17°09′ Bliźniąt. Nie darmo obrała najbardziej merkuryczny z zawodów – reportera. Saturn sprzężony z Marsem przez trygon – ten astro-wskaźnik daje typ twardziela, i faktycznie wszystko wskazuje, że Oriana Fallaci była enneagramową Ósemką Twardzielem-Szefem. Merkury zaś należał do pierścienia kwintyli, obejmującego również Księżyc (w marsowym Baranie!), Marsa i Neptuna: nie można mieć takiego układu planet i nie mieć coś z daru jasnowidzenia, widzenia rzeczy ukrytych i zarodków rzeczy przyszłych. Prócz walecznego serca miała coś z Kasandry: widzącej nadciągające fatum i daremnie wołającej o tym.

2014-06-26. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astro-refleksje

« Dlaczego znak Raka jest TAKI? SPIS ↓ Ideały znaków zodiaku »

Pisanie komentarzy niedostępne.