2016-03-09. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astrologia reformowana

« Jakość czasu i trzy sposoby badania... SPIS ↓ Orb w astrologii harmonicznej: pierwszy model »

Prolegomena do badania wydarzeń Urana

Główne okresy aktywności Urana czyli czasy uraniczne (fazy uraniczne) wydarzają się, gdy Uran mija główne miejsca urodzeniowego horoskopu:

Tych miejsc, zgodnie z powyższą wyliczanką, jest 16, ale mogą się nakładać i faktycznie jest ich mniej. Cykl Urana trwa 84 lata, więc w ciągu przeżytego dotąd życia zwykle tych momentów wypada mniej. W praktyce udaje się znaleźć w życiu jednej osoby kilka takich uranicznych momentów, tym bardziej, że niektórych się nie pamięta, zwłaszcza tych z dzieciństwa i nastolectwa.

Kiedy już znajdziesz – np. przy pomocy efemeryd – odpowiedni moment czyli wielki tranzyt Urana, to następnie należy zidentyfikować życiowy proces, który temu tranzytowi towarzyszył. Procesy związane z wielkimi tranzytami Urana trwają od roku do trzech lat. Na takim właśnie odcinku czasu – od roku do trzech – daje się zauważyć charakterystyczne cechy czasu Urana, czyli uranizmy. (Tak je tu w skrócie nazwę.)

Na czym one polegają? Co się szczególnego dzieje podczas długich i silnych aktywności Urana?

 1. Rośnie tendencja (skłonność) do szaleństw, a więc z większym niż zwykle prawdopodobieństwem te szaleństwa w życiu się pojawiają; większa jest szansa, że z fantazji przebiją się do realu. Przez szaleństwa rozumiem sposoby życia, życiowe kroki, zmiany, wybory i warianty, które są typowo traktowane jako niedojrzałe, głupie, ryzykowne, nieprzemyślane, podejmowane pod impulsem chwili, dziecinne, infantylne, fantastyczne, maniackie – i podobnie.

 2. Łatwiej i chętniej podróżujemy. Zmieniamy miejsce pobytu.

 3. Jesteśmy mniej przywiązani do tego, co jest: do pracy, mieszkania, ustalonego trybu życia, do partnera. Przez co łatwiej nam to zmieniać. („Wsiąść do pociągu byle jakiego...”) Szczególnie uczulam na zmiany partnera.

 4. Więcej energii i pasji przeznaczamy na hobby (czyli zajęcia z jakiegoś powodu niekonieczne, np. nie zarobkowe, ale przez której lepiej realizujemy swoje faktyczne zainteresowania) – niż na „poważną” pracę i takież obowiązki. Może tak być, jakbyśmy nagle zdradzali pracę ze swoim hobby.

 5. Chętniej się stowarzyszamy, włączamy się do jakichś grup, kółek, towarzystw; także sekt – itp.

 6. W porównaniu z czasem przed i po tranzycie Urana, masz wrażenie, że w jego czasie zachowywałaś/aś się niezgodnie ze swoim wiekiem, np. „było tak, jakby mi lat ubyło” lub przeciwnie, ktoś wziął się za zajęcia/przedsięwzięcia „nad wiek” poważne i odpowiedzialne.

 7. To, co robisz, ma charakter eksperymentu: próbujesz, czy pewne zajęcie lub przedsięwzięcie uda się czy nie, i czy będzie zgodne lub nie z Twoimi zainteresowaniami, upodobaniami, warunkami itp.

 8. To, co robisz, jest niezgodne z Twoim życiowym snem lub życiowa linią – czasem radykalnie niezgodne! (Np. ktoś kto chciał zostać lekarzem, podejmuje pracę kierowcy tira.) Potem dziwisz się, skąd taki nietypowy epizod ci wypadł.

 9. Masz skłonność brać udział w projektach wymyślonych, nietradycyjnych, takich, które nie kontynuują niczego wcześniej znanego w danym miejscu i środowisku. Szczególnym przypadkiem są Twoje własne projekty – właśnie tak wymyślone „na pustym miejscu”.

 10. Są zajęcia i wydarzenia, w których przechodzi się na inną miarę czasu, np. świata Bożego Narodzenia służą do praktyk połączonych z odosobnieniem.

 11. Bierzesz udział w przedsięwzięciach, które mają charakter „błysku”: gwałtownie się rozwijają, obejmują wiele ludzi (i/lub wiele pieniędzy) i nagle wygasają. Lub ty szybko tracisz do nich zapał.

 12. W tym, co robisz, jest element egzotyki: np. wyjazdy do dziwnego kraju, nauka języka, ćwiczenia pod okiem egzotycznego mistrza.


2016-03-09. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Astrologia reformowana

« Jakość czasu i trzy sposoby badania... SPIS ↓ Orb w astrologii harmonicznej: pierwszy model »

Pisanie komentarzy niedostępne.