prowadzi Wojciech Jóźwiak • od 2004
 

2015-03-13. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Cykle astrohistorii

Czytaj w dziale Pracownia
☚ Cykl Saturna w historii Polski (4): Skąd się Polska wzięła? | Astrohistoria: Konfederacja Barska 29 lutego 1768 ☛

Astrohistoria: wiec Gomułki 24 października 1956

Horoskop wiecu Gomułki 24 października 1956 włączyłem do galerii kosmogramów wydarzeń historycznych z powodu „saturnowej rocznicy”, gdyż miało to miejsca przy Saturnie w 1°26′ Strzelca, podczas gdy dzisiaj Saturn jest w 4°55′, a dokładna „saturnica” była w styczniu (2015) i jeszcze dwakroć się w tym roku powtórzy.

Wydarzenia roku 1956 miały miejsce dwa cykle Saturna temu. Saturn przechodził wtedy przez koniec znaku Skorpiona i początek Strzelca. Miały wtedy miejsce: anty-stalinowska odwilż w Rosji (w ZSRS, zob. kosmogram XX zjazd KPZR, referat Chruszczowa), wywołana tym seria roszad w komunistycznych władzach w Polsce, powstanie w Poznaniu, awans Gomułki na I sekretarza, antykomunistyczne powstanie na Węgrzech stłumione przez Rosjan i równocześnie (wszystko w kilku dniach października 1956) wojna o Kanał Sueski w składzie: Izrael, Wielka Brytania i Francja przeciw Egiptowi.

Rzut oka na kosmogram wiecu Gomułki wiele wyjaśnia:

W oczy kłuje najtrwalszy, a więc będący podstawą horoskopu, najwolniej zmienny aspekt Saturna i Plutona: kwadratura tych planet. Kąt między nimi wynosi 91°27′.

Ciekawe, że wiele układów planet w tym horoskopie kojarzy się w tym, co się wtedy wydarzyło: czas jest wojenno-rewolucyjny (zob.: Wojenny cykl Plutona i Saturna), ale Wenus nachodzi koniunkcją na Jowisza, więc jest chwila ulgi i nadziei. (Tylko dlaczego ta sama dobroczynna koniunkcja przyniosła – dosłownie w ciągu tej samej doby – czerwoną śmierć Węgrom?) Słońce jest w koniunkcji z Neptunem, co natychmiast kojarzy się ze złudzeniami, złudnymi nadziejami, jakimi Polacy na kredyt obdarzyli Gomułkę, który przecież jawnymi słowami podczas tego wiecu im te złudzenia odbiera, każąc wracać do roboty i kochać Sowiety?

Wschodzi Mars... A właśnie, co faktycznie wtedy wschodziło lub zachodziło? Bo mimo przekopania Internetu i paru książek nie znalazłem, KIEDY tamten więc się odbył lub zaczął? Jedyna wzmianka jest podana głosem lektora w filmiku pt. „Wielki Wiec” – „godzina trzecia po południu”. To była pewnie zapowiedziana wcześniej godzina zbiórki. Ale kiedy naprawdę Gomułka wygłosił tamte słowa: „Towarzysze, obywatele, ludu pracujący stolicy”?

Będę niezmiernie wdzięczny za tę informację – która zapewne gdzieś została zapisana.

Przy okazji, na tamtym filmie widać, że dzień był pochmurny i ciemny, i takim go zapamiętałem jako pięcioletni brzdąc, kiedy niepokoiłem się, dlaczego rodzice słuchają z radia czegoś, z czego ja ani słowa nie rozumiem, i nie chcą się ze mną bawić.


Czytaj w dziale Pracownia
☚ Cykl Saturna w historii Polski (4): Skąd się Polska wzięła? | Astrohistoria: Konfederacja Barska 29 lutego 1768 ☛

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.
Aby pisać komentarze, zarejestruj się lub zaloguj na stronie Pracownia.