prowadzi Wojciech Jóźwiak • od 2004
 

2024-03-18. Wojciech Jóźwiak. Cykl: Blog poniedziałkowy

Czytaj w dziale Pracownia
☚ Astro a Ennea | Astrofutury rosyjskie ☛

Z astrohistorii Rosji

Zbliża się koniunkcja Saturna i Neptuna w latach 2025-26. Podczas koniunkcji S-N były rosyjskie rewolucje w r. 1917 i rozpad ZSRR w latach 1988-1991. Co będzie tym razem? Najazd na Ukrainę przygotowuje w Rosji kolejny kryzys.

Rosja jest dziwnie uczulona na koniunkcje Saturna i Neptuna. Cykl Saturn-Neptun trwa 36 lat i z tym samym okresem powtarzają się koniunkcje tych planet, tzn. szybszy Saturn dogania i mija powolniejszego Neptuna. Szczególnie silnie Rosja odczuła koniunkcję w r. 1917, kiedy miała miejsce rewolucja lutowa obalająca monarchię Romanowów i następnie zamach bolszewików pod Leninem jesienią tegoż roku. Rok 1917 rozpoczął Rosji jej „drogę przez mękę” (terror, wojny i gwałt na wartościach), z której zaczęła się w pewnym stopniu otrząsać podczas odwilży zaczętej od śmierci Stalina w 1953 r., podczas – uwaga – następnej koniunkcji Saturn-Neptun.

Trzecia koniunkcja w tej serii przyszła w latach 1988-90 i przyniosła Rosji rozpad imperium ZSRR, uwolnienie się państw zależnych (w tym Polski), uniezależnienie się nie-rosyjskich „republik” i zapomnienie komunistycznej ideologii.

Czwarta koniunkcja będzie za chwilę, w latach 2025-26. Jak się przejawi, próbujemy odgadnąć.

Znaczące wydarzenia działy się również na półmetkach między wymienionymi wyżej koniunkcjami, czyli podczas opozycji Saturna do Neptuna. Podczas opozycji planet w latach 1935-37 było apogeum stalinowskiego terroru, zwanego „jeżowszczyzną” lub „wielką czystką”. Podczas ścisłej opozycji 10 lutego 2007 Putin na konferencji w Monachium ogłosił, ze Rosja odtąd idzie swoją ścieżką nie oglądając się na światowy ład, po czym rok później przeszedł do czynu napadając niepokorną wcześniej i prozachodnią Gruzję. (Opozycja S-N w latach 1971-72, burzliwa w świecie, Rosję minęła dziwnie spokojnie.)

Przed XX wiekiem wyraźnej serii nie obserwujemy, chociaż zwraca uwagę, że powstanie Pugaczowa 1774 było właśnie podczas koniunkcji S-N, a najazd Napoleona 1812 niedługo po następnej. Z drugiej strony, były też wydarzenia wzmacniające Rosję: dynastia Romanowów w osobie Michała I objęła władzę (kończąc smutę) w 1613 r. podczas opozycji S-N, a Piotr I podczas koniunkcji w 1703 r. rozpoczął budowę Sankt Petersburga.

Być może seria rewolucji w cyklu Saturna-Neptuna w XX i XIX wieku była reakcją „organizmu Rosja” na wyzwania nowoczesności, reakcją na napór modernizacji. Rosja ze swoim tradycyjnym porządkiem nie była w stanie przejść gładko ani ewolucyjnie w formę przemysłowej demokracji i pod naporem koniecznych przemian wpadła w drgawki synchroniczne z cyklem Saturna i Neptuna.

Czy była to krótka seria, jakich wiele w astrohistorii, licząca tylko trzy kolejne koniunkcje, 1917-1953-1989?, czy do tej serii dopisze się czwarta? – zobaczymy to już wkrótce. Tymczasem Rosja pod Putinem zachowuje się tak, jakby celowo starannie gotowała sobie kolejny głęboki kryzys. Jak ten nadchodzący zwrot w jej historii może wyglądać, o tym napiszę osobno.


Czytaj w dziale Pracownia
☚ Astro a Ennea | Astrofutury rosyjskie ☛

Do not feed AI...
Don't copy for AI. Don't feed the AI.
This document may not be used to teach (train or feed) Artificial Intelligence systems nor may it be copied for this purpose. (C) All rights reserved by the Author, Wojciech Jóźwiak.

Nie kopiować dla AI. Nie karm AI.
Ten dokument nie może być użyty do uczenia (trenowania, karmienia) systemów Sztucznej Inteligencji (SI, AI) ani nie może być kopiowany w tym celu. (C) Wszystkie prawa zastrzeżone przez Autora, którym jest Wojciech Jóźwiak.
Aby pisać komentarze, zarejestruj się lub zaloguj na stronie Pracownia.